Chcesz mieć zdrowy mózg? Oto 10 sposobów na utrzymanie dobrej kondycji mózgu!

Wszyscy wiemy, że najnowsze odkrycia naukowe z zakresu neurobiologii, sugerują, że możemy odgrywać bardziej aktywną rolę w zwiększaniu wydajności naszego mózgu niż wcześniej sądzono. Oto kilka wskazówek.

1. Pracuj nad inteligencją 

Jak wykorzystujesz możliwości swojego mózgu? Czy korzystasz z szarych komórek we właściwy sposób? Czy ćwiczysz je w celu osiągnięcia wymaganego lub pożądanego efektu?

2. Rozkoszuj się wyzwaniami 

Twój mózg bardzo chętnie się rozleniwi, więc od ciebie zależy czy pozwolisz mu utracić czujność. Im więcej wyzwań stawiasz swojemu mózgowi, tym doskonalsze stanie się jego ogólne funkcjonowanie.

3. Ucz się cały czas 

Twoje ograniczenia zależą tylko od tego, czego nie wymagasz od swojego mózgu! Im więcej pracy umysłowej wykonujesz, tym większy zakres obszaru korowego angażujesz do zarządzania nowymi zadaniami…

4. Koncentruj się 

Pogorszenie się pamięci, koncentracji i skrócenie czasu skupienia to często pierwsze widoczne objawy pogarszającej się kondycji mózgu, które mogą być spowodowane procesami starzenia, stresem lub chorobami psychicznymi (np. stanami lękowymi).

5. Miej wielowymiarowe życie 

Wybieraj takie aktywności, które stymulują różnorodne obszary mózgu w tym samym czasie, np. zamiast kupować rzeczy, poświęć swój czas i pieniądze na wytwarzanie rzeczy. Z zasady wartość przedmiotu z czasem maleje, natomiast wartość wykonanej czynności prowadzi do różnego typu jednoczesnej stymulacji mózgu.

6. Nie przekraczaj swojego progu stresu 

Choć łagodny stres może mieć działanie motywujące, to jednak przewlekły stres prowadzi do wzmożonych (lub zmniejszonych) salw impulsów w konkretnych obszarach mózgu, co zaburza równowagę chemiczną i elektryczną mózgu. Przewlekły stres może także powodować obumieranie komórek nerwowych.

7. Miej swoją paczkę

Jednym z najczęściej pomijanych czynników wpływających na zdrowie mózgu jest interakcja społeczna. Uważa się, że ryzyko zapadnięcia na demencję jest o 60% niższe u osób prowadzących towarzyski tryb życia.

8. Ruszaj się

Ćwiczenia fizyczne to jedna z najskuteczniejszych metod odbudowywania komórek nerwowych. Naukowcy sugerują, że ruch zwiększa ilość szarej masy i zwalcza zapalenia. Regularny i ambitny trening wpływający na krążenie, taki jak marsz czy jazda na rowerze, dodatkowo wzmacnia arterie zaopatrujące mózg w tlen.

9. Witamina D3

Najnowsze badania wskazują, że witamina D3 może mieć ogromny wpływ na zapobieganie powstawaniu neurodegeneratywnych chorób takich jak choroba Alzheimera. Choć otrzymujemy witaminę D3 na skutek działania promieni słonecznych (wtedy, gdy duża powierzchnia ciała wystawiona jest na ich działanie) i nieco mniej podczas spożywania ryb, okazuje się, że prawie każdy z nas boryka się z niedoborem tej witaminy.

10. Odpoczywaj

Odpowiednia ilość dobrej jakości snu jest kluczowym czynnikiem prawidłowego funkcjonowania umysłu. Niedobór snu prowadzi do gorszej pracy kory przedczołowej, przez co mózg koncentruje się tylko na podstawowych czynnościach życiowych.

DO DZIEŁA!

ser/Facebook

Komentarze

Komentarze