Naukowcy ogłaszają: głośne śpiewanie jest świetne dla Twojego zdrowia! Sprawdź dlaczego i chwytaj za śpiewnik!

Według Buddy’ego  głównego bohatera z filmu „Elf” , „najlepszym sposobem na rozpowszechnianie świątecznej radości jest głośne śpiewanie, tak  by wszyscy mogli Cię usłyszeć” – i nie mylił się! Naukowcy  sugerują, że śpiew ma potężną moc również w realnym świecie.

Następnym razem, gdy nabierzesz ochoty na wokalizy pod prysznicem lub w samochodzie, przypomnij sobie tę wiedzę: Podnoszenie głosu w utworze – szczególnie w grupie – może potencjalnie zwiększyć zdrowie psychiczne i zmniejszyć objawy astmy .

Naukowcy badają obecnie fizjologiczne i psychologiczne korzyści płynące ze śpiewania z obiecującymi wynikami. Niedawno, w listopadzie 2017 roku badanie danych zgłoszonych przez siebie z 1777 członków chórów na całym świecie dostarczyło „potwierdzających dowodów na poparcie śpiewu chóralnego jako sposobu na poprawę samopoczucia” – pisali autorzy w Perspectives in Public Health . Uczestnicy twierdzili, że tworzenie muzyki sprzyja więziom społecznym, stymulacji poznawczej, zdrowiu psychicznemu, przyjemności i transcendencji.

Ta obserwacja nie jest odosobniona. Większość badań w tej dziedzinie  mówi, że śpiewanie może poprawić nastrój i stworzyć poczucie tożsamości grupowej ,pisze  Stephen Clift w Music, Health and Wellbeing .

Niektórzy naukowcy sądzą, że te uczucia przynależności mogą wynikać z przypływu hormonów – endorfin i oksytocyny – uwalnianych przez śpiew. Istnieją również dane potwierdzające pogląd, że śpiewanie w grupie może nawet pomóc w walce z depresją i lękiem oraz zapewnić wytchnienie dla osób cierpiących na demencję i chorobę Parkinsona.

Fizyczny akt śpiewania może również poprawić zdrowie Twojego układu oddechowego.  W 2014roku przegląd badań dotyczących śpiewu i astmy wykazały, że muzykoterapia może pomóc w łagodzeniu objawów, ale autorzy ostrzegają, że dalsze badania powinny być nadal prowadzne.

Tak więc, podczas gdy naukowcy nadal gromadzą więcej danych, nie jest wcale złym pomysłem rozgrzanie strun głosowych. A czy jest do tego lepsza okazja niż Boże Narodzenie? Dziel się świąteczną radością razem z bliskimi śpiewając kolędy na całe gardło!

DB

Źródło: goodhousekeeping.com

Foto: flipboard.com

Komentarze

Komentarze