STRES w CIĄŻY – kiedy jest GROŹNY i jak sobie z nim RADZIĆ?

Stres, niepokój i zmartwienia to nieodłączny element naszego życia. Ciąża nie sprawia, że przyszła mama nagle żyje „pod kloszem” i nie odczuwa zdenerwowania czy napięcia.

Kiedy jednak stres może być groźny dla kobiety i dziecka?

 

Przyszła mama, która żyje w ciągłym stresie, lub w trakcie ciąży miała traumatyczne przeżycia (np. wypadek, śmierć osoby bliskiej) niejako „przekazuje” stres swojemu dziecku. Do maluszka docierają hormony stresu – adrenalina i kortyzol, a wysoki poziom stresu ma wpływ zarówno na matkę jak i na dziecko.

 

Skutki dużego stresu są niebezpieczne. U matki to podwyższone ciśnienie, ryzyko odklejenia się łożyska, ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu.

Nawet jeśli nie dojdzie do żadnej z takich sytuacji to i tak nerwy mogą odbić się na dziecku. Hormony stresu mogą przyczynić się do niskiej wagi urodzeniowej, niedożywienia i niedotlenienia płodu. Niemowlęta zestresowanej matki często są drażliwe, niespokojne i płaczliwe. Istnieje także teoria, że stres w ciąży powoduje wady rozwojowe u dzieci.

 

Jak zatem przyszła mama ma sobie radzić ze stresem?

  • unikać sytuacji stresujących (np. sprawy urzędowe, spotykanie się z kłótliwymi osobami, oglądanie drastycznych scen w TV czy filmów)
  • oddychać głęboko i ćwiczyć świadomy oddech
  • ruszać się – aktywność fizyczna rozładowuje napięcie
  • zafundować sobie masaż
  • zrobić relaksującą kąpiel

 

Co jednak, jeśli stres nie mija? W takiej sytuacji koniecznie trzeba udać się do lekarza prowadzącego, który zaleci odpowiednie leczenie.

 

(aw), na podst. psychiatria.pl, parenting.pl, fot. pixabay

Komentarze

Komentarze