Uwaga, nie przegap i przeczytaj jak wychować WDZIĘCZNE dziecko!

Nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia są…prezenty oczywiście. Pewnie z roku na rok obiecujesz sobie, że tym razem naprawdę kupisz połowę, albo jedynie drobiazgi. Kończy się i tak wielkimi pudłami, bo euforia dzieci rozrywających papier i piszczących z radości na widok wymarzonego prezentu jest bezcenna.  Jednak Internet pęka w szwach od „śmiesznych” filmików rozczarowanych dzieci, które nie są zadowolone z podarunków od Świętego Mikołaja. I to wzbudza refleksję – jak wychować wdzięczne dziecko?  Z powodu krzątaniny życia i naszej naturalnej tendencji do koncentrowania się na tym, co nie idzie dobrze w naszym życiu, może nam być trudno utrzymać ducha wdzięczności – nie mówiąc o uczeniu tego naszych dzieci.

Jednak badania wykazały, że kiedy okazujemy i wyrażamy wdzięczność , jesteśmy bardziej optymistycznie nastawieni do naszego życia i mamy mniej dolegliwości fizycznych. Inne badanie wykazało również, że gdy codziennie ćwiczymy wdzięczność, doświadczamy więcej energii i entuzjazmu, co w ostatecznym rozrachunku sprawia, że ​​osiągamy większe sukcesy i czujemy większą kontrolę nad naszym życiem, dzięki czemu jesteśmy jeszcze bardziej wdzięczni! Proste?

Opierając się na tych udowodnionych zaletach wdzięczności, konieczne jest, abyśmy nie tylko tworzyli i utrzymywali ducha wdzięczności w swoim własnym życiu, ale także potrafili wychowywać wdzięczne dzieci. Dzieci są znane z egocentryczności, ale to nie znaczy, że kultywowanie wdzięczności jest niemożliwe.

Oto cztery sposoby na wychowanie dziecka, które rozumie i ćwiczy wdzięczność przez cały rok!

#Model wdzięczności

Najlepszym sposobem na wychowanie dziecka, które uosabia wdzięczność, jest bycie wdzięcznym rodzicem, a psychoterapeutka Elena Schechtman , LMFT, ma naprawdę prosty sposób na rozpoczęcie modelowania wdzięczności z dzieckiem. „Komentuj rzeczy, za które jesteś wdzięczny  prostym i autentycznym stwierdzeniom” – mówi. „Zacznij od małych rzeczy w ciągu dnia, takich jak możliwość zjedzenia ulubionego śniadania lub słuchania ulubionej piosenki. Opowiadaj dziecku o swojej wdzięczności „.

Nasze dzieci uczą się najlepiej, kiedy widzą, że ćwiczymy te same umiejętności, o  które prosimy. Kiedy widzą, że reagujemy z wdzięcznością na codzienne rzeczy w naszym życiu, częściej wykazują te same zachowania.

#Wyjaśnij wartość rzeczy

Kiedy rozumiemy wartość rzeczy, okazujemy im większą wdzięczność. Dzieci zawsze będą chciały więcej, ale kiedy zwolnimy tempo i pomożemy im zarobić na rzeczy, które chcą, będzie bardziej prawdopodobne, że będą wdzięczni za to, co otrzymają, ponieważ zrozumieją wartość czasu i wysiłku, jaki potrzebowali, aby je otrzymać.

Dobrą strategią jest rozpoczęcie systemu, w którym Twoje dziecko może zarabiać na pracach domowych w domu, a następnie używać go, gdy robisz zakupy, aby kupować małe przedmioty, które chcą. Następnie, w miarę, jak Twoje dziecko dorasta, włącz go do dyskusji o budżecie rodzinnym, aby mogło zrozumieć, jak działają pieniądze. Poza skupieniem się na rzeczach materialnych, możesz pomóc dziecku napisać listę ludzi, którym jest wdzięczny, a także wymienić jeden powód, dla którego jest wdzięczny właśnie za tę konkretną osobę. Ta strategia pomoże mu dostrzec wartość ludzi i relacji.

#Bądź proaktywny

Nie trzeba czekać na szczególny czas lub święto, aby być wdzięcznym; możesz po prostu dodać ją do codziennej lub cotygodniowej rutyny swojej rodziny. Zacznij od posiadania słoja wdzięczności w domu i rzucaj wyzwanie wszystkim, aby napisali jedną rzecz dziennie, za co są wdzięczni i umieszczają ją w słoiku. Następnie, pod koniec tygodnia, Twoja rodzina może przejrzeć wszystkie notatki i zobaczyć , co wspaniałego przydarzyło im się przez cały tydzień. Możesz także ustalić moment w czasie, gdy cała rodzina jest razem – czy to podczas kolacji, przed telewizorem czy tuż przed snem – podczas którego każdy członek rodziny mówi jedną rzecz, za którą jest wdzięczny. Innym pomysłem jest wprowadzenie tradycji dziękowania sobie nawzajem za wykonywanie obowiązków lub wykonywanie dorywczych prac w domu.

DB

Źródło: dailyparent.com

Foto: thinkstockphotos

Komentarze

Komentarze