Czy warto zaszczepić się przeciwko grypie?

Grypa to ostra choroba zakaźna układu oddechowego przenoszona drogą kropelkową. Najwięcej zachorowań zauważamy podczas sezonowych epidemii. Ta choroba staje się tym groźniejsza, im bardziej ją ignorujemy. Czy wiesz, że grypa może doprowadzić do śmierci?

Grypa różni się od przeziębienia tym, że rozpoczyna się gwałtowniej. Jej objawami są: wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe i kostno-stawowe, bóle głowy i gardła, kaszel, uczucie wyczerpania i brak apetytu.

Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (Center for Diseae Control and Prevention, CDC) zaleca coroczne szczepienia przeciwko grypie wszystkim osobom w wieku powyżej 6 miesięcy.

Powikłania grypy:

– zapalenie płuc (stanowi jedną z głównych przyczyn zgonów w krajach rozwijających się; rocznie na tę chorobę zapada siedem procent ludzi z całego świata)

– zapalenie zatok przynosowych, krtani, oskrzeli

– zainicjowanie astmy oskrzelowej

– niewydolność oddechowa

– zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia – nagły zgon sercowy

– zapalenie mózgu lub opon mózgowych

– ostre zapalenie ucha środkowego

– ostra niewydolność nerek

– zapalenie spojówek

– zaostrzenie różnych chorób przewlekłych (np. astmy, cukrzycy)

– Zespół Reye’a (choroba, która powoduje patologiczne zmiany w wielu narządach, głównie w mózgu i wątrobie; objawia się hipoglikemią, gwałtownymi wymiotami, encefalopatią wątrobową i stłuszczeniowym zapaleniem wątroby)

– Zespół Guillaina-Barrégo (choroba, która wymaga fizjoterapii i rehabilitacji; objawia się osłabieniami kończyn, nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego, bólami, niedowładami, zaburzeniami rytmu serca, ciśnienia krwi, wydzielania potu i niewydolnością oddechową).

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania grypie są profilaktyczne szczepienia ochronne. Wirusy grypy są bardzo różnorodne i łatwo ulegają mutacji tworząc nowe odmiany, dlatego Światowa Organizacja Zdrowia co roku określa linie, według których produkowane są szczepionki.

Warto wiedzieć, że szczepionka nie zapewnia stuprocentowej ochrony, więc należy również zachować szczególną higienę życia: częste mycie rąk, przyjmowanie witaminy C (żółta papryka zawiera znaczną jej ilość), odpowiednie nawodnienie organizmu, wysypianie się i wypoczywanie, unikanie stresu, regularny wysiłek fizyczny, ubieranie się adekwatnie do pogody, utrzymywanie diety bogatej w witaminy i minerały.

oprac. doktor Łukasz Wysieński

Komentarze

Komentarze