Czy zdarza się, że słuchając ulubionej piosenki dostajesz gęsiej skórki? Przeczytaj co to oznacza!

Matthew Sachs, były student pierwszego roku na Harvardzie, w zeszłym roku badał osoby, które odczuwają dreszcze gdy słuchają muzyki, aby zobaczyć, jak to uczucie zostało wywołane. W badaniu wzięło udział 20 studentów, z których 10 przyznało się do odczuwania wspomnianych objawów w odniesieniu do muzyki, a 10 z nich nie – następnie wykonał skan mózgu wszystkich uczestników.

Sachs odkrył, że ci, którym udało się stworzyć emocjonalne i fizyczne przywiązanie do muzyki, mają w rzeczywistości odmienne struktury mózgu niż ci, którzy tego nie robią. Badania wykazały, że mają gęstszą objętość włókien, które łączą ich kory słuchowe i obszary, które przetwarzają emocje, co oznacza, że ​​mogą lepiej się komunikować.

Odkrycia Sachs zostały opublikowane na „Oxford Academic”:

Idea polega na tym, że więcej włókien i większa wydajność między dwoma regionami oznacza, że ​​istnieje między nimi bardziej efektywne przetwarzanie. Czyli, że jeśli odczujesz dreszcze wywołane muzyką, masz większe szanse na silniejsze i bardziej intensywne emocje.

Dodatkowo te odczucia mogą być również powiązane ze wspomnieniami związanymi z pewnym utworem, którego nie można kontrolować w warunkach laboratoryjnych.

Chociaż badanie było niewielkie, Sachs kontynuuje badania, które będą analizować aktywność mózgu podczas słuchania utworów, które rejestrują określone reakcje. Czyniąc to, ma nadzieję dowiedzieć się, jakie neurologiczne reakcje wywołują te objawy i które z nich może wykorzystać w leczeniu zaburzeń psychicznych.

DB

Źródło: indy100.com

Foto: istock

Komentarze

Komentarze