Site icon Dziecko i Figura

15 października – Dzień Dziecka Utraconego… Jak sobie poradzić ze stratą dziecka?

dzień dziecka utraconego

15 października w Polsce obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. Jest to dzień, w którym czcimy pamięć dzieci, których już z nami nie ma. Jak sobie poradzić ze stratą dziecka? Jak odzyskać sens życia, kiedy czujemy, że nasze życie tego sensu już nie ma?

Dzień Dziecka Utraconego

Dzień Dziecka Utraconego został ustanowiony głównie z myślą  o rodzicach i bliskich dzieci, którzy nie mieli szansy na właściwe pożegnanie się z maleństwem lub nie mieli okazji do zorganizowania mu pogrzebu.

Utrata ciąży: jak sobie z nią poradzić?

Utrata ciąży zmienia rodzinę na zawsze. Aby przetrwać emocjonalny wpływ utraty ciąży, czasami warto zwróć się o pomoc do innych, w tym psychologów.

Utrata ciąży jest druzgocąca, bez względu na to, kiedy się wydarzy i jakie są jej okoliczności. Pozwól sobie opłakiwać utratę ciąży, zaakceptuj to, co się stało – i spójrz z nadzieją w przyszłość.

Zrozumienie procesu żałoby

Po utracie ciąży możesz doświadczyć wielu skrajnych emocji, takich jak:

Twoi bliscy, w tym dziadkowie dziecka, mogą doświadczać podobnych emocji, w tym lęku, rozpaczy i bezradności.

Pixabay

Rozpacz wymaga czasu

Podczas żałoby niektóre emocje mogą szybko minąć, podczas gdy inne z nami pozostają. Możesz również doświadczyć uczucia gniewu lub poczucia winy, które powraca po tym, jak myślałaś, że już się z nim uporałaś.

Jak sobie pomóc?

Oto kilka wskazówek, które ułatwią ci dojście do siebie w tym niezwykle trudnym czasie.

Nadzieja na przyszłość

Wiele kobiet, które doświadczyły utraty ciąży, przechodzi później udane ciąże. Kolejna ciąża może początkowo wywołać uczucie smutku z powodu wcześniejszej straty – ale może także budzić nadzieję na przyszłość.

Czytaj też: Nie bój się TEGO TEMATU! Sprawdź, w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem O ŚMIERCI!

Pixabay

Źródło: Womanitely, Mayoclinic

Zdjęcia: Pixabay

 

Komentarze

Komentarze

Exit mobile version