Jak się okazuje, objawem choroby nowotworowej mogą być niewinne, niewzbudzające niepokoju dolegliwości. Często występują one w przebiegu takich schorzeń jak np. przeziębienie. Które symptomy powinny skłonić nas do wizyty u lekarza?
Naukowcy z Cancer Research przeprowadzili badanie, którego uczestnicy zostali poproszeni o wskazanie objawów różnych schorzeń. Tylko 2% z nich zawierało zapis o chorobie nowotworowej. Jednak aż połowa dorosłych Brytyjczyków doświadczyła symptomów wskazujących na raka!
Te objawy choroby nowotworowej bagatelizujemy najczęściej:
Kaszel
Jeżeli ta dolegliwość trwa długo lub co jakiś czas powraca, powinniśmy udać się do lekarza. Może być objawem raka płuc. Podobnie należy zrobić w przypadku chrypki.
Problemy z wypróżnianiem
Jeżeli jest ono trudniejsze, borykamy się z zaparciami, a stolec jest zdeformowany, również warto zasięgnąć opinii specjalisty. Może to być objaw nowotworu okrężnicy. Podobnie należy postąpić w przypadku zmian w moczu. Jeśli zauważymy w urynie krew, trzeba sprawdzić jej przyczynę.
Spadek wagi
O ile nie jest to wynik zmiany diety czy podjęcia ćwiczeń, warto o jego przyczynie porozmawiać z lekarzem. Jeżeli jest nią rak, utracie kilogramów będą towarzyszyć: zaburzenia wypróżniania, wzrost temperatury ciała, potliwość, wymioty.
Ból
Jeżeli ta dolegliwość powraca i długo się utrzymuje, to sygnał, że powinniśmy zgłosić się do lekarza. Nie wolno lekceważyć bólu głowy, żołądka, kości, jajników. Mogą one zwiastować chorobę nowotworową.
Zobacz też: Zmniejszają RYZYKO groźnych NOWOTWORÓW. Tak mówią najnowsze badania
Źródło: WP
Źródło zdjęcia: pixabay.com
Komentarze
Komentarze