Rośliny doniczkowe niewątpliwie dodają uroku każdemu pomieszczeniu. Warto pamiętać, że niektóre z nich mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie domowników. Niektóre rośliny doniczkowe zawierają silnie trujące substancje, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Na które rośliny warto uważać?
Oleander
Choć oleander to piękny kwiat o przyjemnych dla oka kolorach, wykazuje silnie trujące właściwości. Sok z rośliny jest bardzo toksyczny i może wywołać zatrucia wewnętrzne i podrażnienia zewnętrzne. Zjedzenie kwiatka jest bardzo niebezpieczne zwłaszcza dla dzieci lub zwierząt domowych. Również zapach, jaki wydzielają kwiaty oleandrów jest niebezpieczny – może prowadzić do mdłości, a także bólów i zawrotów głowy.
Diffenbachia
Jest to popularna i lubiana roślina o pięknych, soczystych kolorach liści, która jest także wyjątkowo silnie trująca. W środku liści diffenbachii znajduje się sok, który w kontakcie ze skórą może wywołać reakcje alergiczne. Pod wpływem soku na skórze mogą pojawić się bolesne pęcherze. Roślina jest niebezpieczna także dla dzieci i zwierząt domowych – posmakowanie jej liści może wywołać niebezpieczne zatrucie, biegunki, nudności, a także zaburzenia rytmu serca lub paraliż. Co ciekawe, Indianie używali soku z diffenbachii do wyrobu zatrutych strzał.
Kroton
Kroton to roślina o nietypowych liściach. Należy do grupy wilczomleczy i posiada silnie trujący, biały sok. Jeśli sok dostanie się do oka, może spowodować mocne podrażnienie i pieczenie. Wskutek kontaktu ze skórą, mogą pojawić się podrażnienia i mocna wysypka. Posmakowanie soku może wywołać mocne bóle brzucha i nudności. Niezwykłą ostrożność należy zachować podczas przycinania liści i nie dopuścić do kontaktu soku z rośliny ze zranionym naskórkiem.
Bluszcz pospolity
Kolejna niezwykle popularna roślina, którą lepiej nie umieszczać w domu, jeśli mieszkają w nim małe dzieci. Chociaż od czasów starożytnych bluszcz pospolity uznawany jest za roślinę magiczną i leczniczą, prawie wszystkie jej części są trujące. Najczęściej do zatrucia dochodzi po zjedzeniu jagód, które dojrzewając mogą wyglądać apetycznie. Zjedzenie innych części bluszczu – liści, kory lub pędów, także jest niebezpieczne dla zdrowia. Należy unikać także kontaktu skóry z sokiem, który wydziela roślina, ponieważ może mocno podrażniać.
Szukasz dekoracyjnych roślin, które dodatkowo oczyszczają powietrze? Kliknij tutaj.
Komentarze
Komentarze