Site icon Dziecko i Figura

5 prostych czynności, które polepszą Twoją pamięć!

Każdemu z nas zdarza się o czymś zapomnieć. Drobne kłopoty z pamięcią zazwyczaj wywodzą się z nadmiaru obowiązków, stresu, napiętego grafiku czy natłoku myśli. Oto proste czynności, które usprawniają pamięć i pracę mózgu. 

Słuchaj muzyki

Słuchanie muzyki może mieć wpływ na pamięć długotrwałą, zdolności krytycznego myślenia, a nawet jego szybkość. Muzyka od dawna była przedmiotem kultu, nauczania i opowiadania, a we wszystkich tych dziedzinach pamięć odgrywa kluczową rolę. Naukowcy odkryli, że rzeczywiście pewne rodzaje muzyki wpływają na szybsze lub wolniejsze działanie neuronów. Przykładowo-im więcej uderzeń, tym większy poziom aktywności mózgu. Podczas słuchania jazzu lub muzyki klasycznej, spróbuj określić słyszane instrumenty, skup się na nastroju utworu, tempie i frazach – dzięki temu ćwiczeniu rozwiniesz zdolności analityczne swojego umysłu.

Prowadź dziennik

Pisanie dziennika ma pozytywny wpływ na poprawę pamięci, ponieważ podczas tej praktyki koncentrujemy się, przypominając sobie pojedyncze informacje. Systematyczne prowadzenie dziennika pomaga uporządkować myśli i wewnętrznego chaosu, angażuje pamięć i poprawia zdolność logicznego myślenia.

Naucz się grać na instrumencie

Gra na instrumencie to wszechstronny trening umysłu. Podczas nauki rozwijają się zdolności motoryczne, a przez identyfikacje i łączenie nut wyćwiczona zostaje koncentracja.  Wszystkie te czynności wykonywane są równocześnie, co stymuluje pracę mózgu.

Praktykuj automasaż

Udowodniono, że masaż może wzmocnić bystrość umysłu, stymuluje układ limfatyczny, który dostarcza bogatego w tlen płynu do komórek, dzięki czemu komórki mózgowe utrzymane są w zdrowiu. Technika automasażu jest bardzo prosta. Wystarczy położyć opuszki palców na środku czoła i stosować ruch podobny do wygładzania zmarszczek na czole – od środka do skroni. Innym sposobem jest rysowanie małych kół opuszkami palców na skroniach. Podczas masażu należy wyobrażać sobie, jak skóra rozluźnia się pod wpływem dotyku.

Zacznij używać drugiej ręki

Praktykuj czynności, które naturalnie wykonujesz jedną lub drugą ręką – mycie zębów, zapinanie koszuli, zawiązywanie butów czy rozdawanie kart. Robiąc to inną ręka niż zwykle, mózg natychmiast rejestruje zmianę w sposobie działania. Przeciwstawna półkula mózgu, która zwykle nie jest zaangażowana w tę czynność, zostaje zaktywizowana przez informacje zmysłowe i motoryczne, przesyłane inną rękę. Wpłynie to korzystnie na rozwój obwodu nerwowego.

Komentarze

Komentarze

Exit mobile version