Agnieszka Włodarczyk i Otylia Jędrzejczak obchodzą dziś swoje urodziny. Gwiazdy udowadniają, że trzynaście może być szczęśliwą cyfrą

I oto jest kolejna trzynastka 2020 roku, tym razem nie jest to piątek.
Co dziś przyniesie nam los.

https://www.instagram.com/p/BuhDPUpBTxF/?hl=pl
https://www.instagram.com/p/CE7J0nEH2_N/?hl=pl

Urodzeni 13’go

Agnieszka Włodarczyk i Otylia Jędrzejczak obchodzą dziś swe urodziny. Swą sławę zawdzięczają ciężkiej pracy i temu, że obdarzone zostały talentem, który szlifują niczym diament. Agnieszka aktorka, piosenkarka, działaczka społeczna, zadebiutowała w 1997 roku m.in. w 13 posterunku. Gwiazda ma na koncie długą listę ról w serialach telewizyjnych i filmach fabularnych.
Otylia pływaczka, mistrzyni olimpijska, dwukrotna mistrzyni świata. Wielokrotnie także wygrała mistrzostwa Europy oraz, trzykrotnie zajęła pierwsze miejsce w światowych rekordach. W ubiegłym roku została wpisana do International Swimming Hall of Fame (Międzynarodowej Galerii Sław Pływania).
Nie dla wszystkich trzynaście jest pechową liczbą.

Dlaczego piątek 13’go

Powszechnie uważany za pechową datę dla jednych okazuje się szczęśliwy dla innych mniej. Może jesteś jednym z tych, którzy szczególnie unikają chodzenia pod drabinami w piątek. A może unikasz luster, by przypadkiem nie rozbić jakiegoś, a najgorsze co może się przydarzyć niektórym to natknąć się na czarnego kota. Przesądy związane z piątkiem trzynastego są obecne od pokoleń, tak więc tego się nie kwestionuje, za tym się podąża.

Dlaczego 13’go i dlaczego piątek?

Nie ma jednomyślnego zdania co do tej odpowiedzi. Więcej teorii można napotkać co do samej liczby trzynaście.
Jezus został ukrzyżowany w piątek i to samorzutnie nasuwa negatywne skojarzenia z tym dniem tygodnia. Nie można jednak doszukać się jasnych źródeł, które bezpośrednio wiążą piątek z pechową liczbą. I jak mawiają „w piątek zły początek”, a zatem nie jest to dzień, w którym jesteśmy skłonni zacząć jakieś przedsięwzięcie. Liczbę poprzedzającą, a zatem dwanaście kojarzymy z kompletnością. Rok to okres obejmujący 12 miesięcy. Kolejny przykład to zgodnie z wierzeniami chrześcijańskimi, w Ostatniej Wieczerzy uczestniczyło 13 gości. Za 13 gościa uważa się Judasza Iskariotę, ucznia, który zdradził Jezusa. A więc dwanaście w tym ujęciu było liczbą kompletną, składającą się z kręgu uczciwych i oddanych uczniów.

Komentarze

Komentarze