Słysząc ‘anoreksja’ od razu kojarzymy to z poważnym zaburzeniem odżywiania. Oprócz wstrętu do jedzenia, osoby z anoreksją, mają zaburzony obraz własnego ciała. Medycyna zna także przypadki anoreksji innego rodzaju – Anoreksja intymna. Jakie są jej objawy i na czym ona polega?
Co to jest anoreksja seksualna?
Ten typ anoreksji, to nic innego, jak brak ochotę na zbliżenie seksualne. Taki stan nazywany jest także oziębłością seksualną i łączy się z obniżonym popędem. W bardzo skrajnych przypadkach, osoby unikają dotyku nawet własnego ciała.
Przyczyny
Przyczyn tego zaburzenia jest wiele. Może to wynikać np. z problemów związkach, wcześniejszych bądź teraźniejszym, może to być np. obrzydzenie wobec partnera, kompleksy, a nawet wykorzystywanie seksualne. Dużą rolę ma także stres i stany lękowe. Taka anoreksja, może się także pojawić jako efekt konfliktu między konserwatywnym wychowaniem, osobistym światopoglądem, a naturalnymi potrzebami seksualnymi – przykładem takiej sytuacji może być: potępianie seksu przedmałżeńskiego, lub uznawanie cielesności jako grzech.
Kto jest najbardziej narażony?
Z badań wynika, że na anoreksję seksualną najczęściej zapadają kobiety. Obecnie cierpi na nią ok. 10 proc. kobiet w wieku do 24 roku życia. Liczba ta rośnie z wiekiem. 17 proc. mężatek, nie prowadzi życia intymnego, a aż 46 proc. kobiet ma problemy seksualne. Te liczby są piorunujące!
Czy da się to wyleczyć?
Anoreksję seksualną można leczyć, lecz proces ten jest uzależniony od przyczyn wykształcenia się tego zaburzenia. Jeżeli mowa o przyczynach psychologicznych i emocjonalnych, konieczna będzie psychoterapia. Jeśli unikanie intymności, bierze się problemów hormonalnych czy zdrowia psychicznego (np. depresji), wtedy konieczne będzie leczenie farmakologiczne. Istnieje możliwość połączenia obu tych dróg leczenia – psychoterapia z farmakologią.
Komentarze
Komentarze