Site icon Dziecko i Figura

Badania pokazują, że mając dobrych przyjaciół, możesz polepszyć swoje zdrowie! Wybierasz „telefon do przyjaciela”?:)

Senior female friends chatting together sitting on garden seat

Z najlepszymi przyjaciółmi wszystko robi się lepiej! – nie ma żadnych „jeśli”, „ale” ani „z wyjątkiem” na ten temat. Prawdziwi przyjaciele to źródło radości, śmiechu, a nawet zdrowej dawki miłości. Niedawne badania wykazały, że dobrzy przyjaciele znacząco wpływają na Twoje zdrowie w miarę starzenia się!

Naukowcy z Northwestern University odkryli, że niektórzy starsi ludzie przypisują swoje dobre zdrowie zajęciom w  życiu towarzyskim. W badaniu wzięło udział 50 starszych osób – 31 staruszków i 19 poznawczo przeciętnych rówieśników. Staruszkowie to grupa mężczyzn i kobiet w wieku powyżej 80 lat z epizodyczną pamięcią i imponującą świadomością poznawczą.

Uczestnicy zostali poproszeni o wypełnienie 42-punktowego kwestionariusza dotyczącego ich psychologicznego samopoczucia. Największą różnicą między grupą 31 osób a innymi ludźmi był stopień, w jakim wspominali o satysfakcjonujących, ciepłych, ufnych relacjach. Wszystkie pozostałe obszary kwestionariusza, w tym ustalenie celu życia i zachowanie autonomii, były podobne – jeśli nie takie same – jak ich rówieśników.

Opracowane na podstawie kwestionariusza wyniki są zgodne z wcześniejszymi badaniami na temat korzyści płynących z posiadania głębokich i znaczących przyjaźni. Badanie z William J. Chopik, pokazało, że przyjaźnie – zamiast relacji rodzinnych – mają ogromny wpływ na długoterminowe zdrowia.

„Obecnie istnieje wiele badań wspierających ideę, że bliskie relacje zwiększają zdrowie i dobre samopoczucie w całym okresie życia”, napisał w badaniu. To proste: wybieramy naszych przyjaciół, co oznacza, że ​​im ufamy, oraz że mają pozytywny wpływ na nasze życie” –  mówi Chopik.

Pomyślcie: ile razy znajomy zmienił waszą perspektywę odnośnie czegoś związanego ze zdrowiem? Przyjaciele wpływają na nastrój, dietę , reżim fitnessu, skłonność do palenia i spożycie alkoholu (wśród wielu innych rzeczy). Bez bliskich przyjaciół jesteśmy bardziej narażeni na choroby serca, artretyzm, cukrzycę typu 2 i demencję .

Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, ważne jest ustalanie dat kawy i wspólnych kolacji z najlepszymi przyjaciółmiJ Spędzanie czasu z bliskimi da Ci nie tylko trwałe i piękne wspomnienia, ale także zwiększy Twoje szanse na długie życie!

DB

Źródło: goodhousekeeping.com

Foto: theeasyliving.com

Komentarze

Komentarze

Exit mobile version