Site icon Dziecko i Figura

Błędy wychowawcze, których LEPIEJ SIĘ WYSTRZEGAĆ! Sprawdź czy je popełniasz!

błędy wychowawcze, dziecko

Mateusz Grzesiak to czołowy polski coach i przedsiębiorca, trener rozwoju osobistego. Jest doktorem nauk ekonomicznych w dyscyplinie zarządzania. Biegle posługuje się 7 językami, co daje mu swobodę przemawiania do ludzi różnej narodowości na arenie międzynarodowej.

W jednym ze swoich najnowszych wpisów trener udzielił kilka porad dotyczących wychowywania dzieci. Zwrócił również na najczęstsze błędy popełniane przez rodziców.

Sześć rodzicielskich błędów

„Po pierwsze, nie zapewniać poczucia bezpieczeństwa: krzyczeć, bić, straszyć, nie dotrzymywać obietnic, ciągle coś zmieniać, mieć nałogi.

Po drugie, niszczyć poczucie jego wartości – krytykować, poniżać, zawstydzać, zauważać same błędy, podcinać skrzydła.

Po trzecie, ograniczać kontakt z innymi – zmuszać do określonych relacji, nie pozwalać na wybór własnych znajomych, krytykować jego przyjaciół.

Po czwarte, nie pozwalać na autonomię – narzucać światopogląd, za wszelką cenę trzymać się zasad, dawać swoje opinie, zamiast pozwalać na kształtowanie własnych.

Po piąte, tłumić autoekspresję – kazać być grzecznym, hamować płacz, krytykować za wchodzenie w określone emocje, uczyć, że to, co myślą inni, jest ważniejsze niż własne potrzeby.

Po szóste, nie stawiać granic – pobłażać aspołecznym zachowaniom, nie wymagać realizacji zadań, pozwalać na wszystko, być na każde zawołanie.

Każdy z tych błędów może zostać naprawiony, a negatywne zachowania – zamienione na właściwe. Najpierw jednak trzeba pokonać jeszcze jedną przeszkodę, dla niektórych najtrudniejszą.

Uznać, że popełnia się błędy jako rodzic, i na serio wziąć za nie odpowiedzialność.

Spojrzeć prawdzie w oczy i powiedzieć sobie, że wychowania dzieci trzeba się nauczyć i że pewnych rzeczy się po prostu nie umie.”

Unikajcie powyższych błędów, jeżeli chcecie być postrzegani jako autorytet. Dziecko musi czuć bliskość, a także wsparcie ze strony rodziny. Jest to niezbędne w jego rozwoju.

Zobacz też: Oto 22 praktyki, które pomogą w … uważności !

Źródło: Facebook @Mateusz Grzesiak

Źródło zdjęcia: pixabay.com

 

Komentarze

Komentarze

Exit mobile version