Ból zębów po zjedzeniu słodyczy to częsta dolegliwość. Czy taka nadwrażliwość jest objawem próchnicy? Zobacz, jak można zapobiegać nadwrażliwości zębów na słodycze.
Nadwrażliwość zębów występuje nie tylko po zjedzeniu gorącego lub zimnego posiłku. Nagły, ostry ból zębów może wystąpić także po zjedzeniu słodyczy. Bez wątpienie nasze zęby nie lubią słodyczy, ponieważ ich regularne jedzenie znacznie osłabia szkliwo i przyczynia się do powstania próchnicy.
Cukier jest świetną pożywką dla bakterii. Co więcej, częste jedzenie słodyczy w połączeniu z niedokładnym myciem zębów, prowadzi do powstawania płytki nazębnęj, która jest bezpośrednią przyczyną próchnicy.
Czy należy iść do dentysty?
Jeżeli ból zębów występuje za każdym razem po zjedzeniu słodyczy, należy udać się do dentysty. Tylko specjalista może ocenić stan naszych zębów. Zaawansowana próchnica objawia się czarnymi plamkami na zębach, jednak początki schorzenia mogą być niewidoczne i mogą się objawiać właśnie bólem zębów. Nie należy lekceważyć bólu zębów po zjedzeniu słodyczy, ponieważ może to prowadzić nie tylko do próchnicy, ale w skrajnych przypadkach także do ubytków uzębieniu.
Na szczęście nadwrażliwość zębów nie zawsze oznacza próchnicę. Może ona dotyczyć także zdrowych zębów. Należy jednak pamiętać, że każdy ból jest sygnałem alarmujących i należy skonsultować się ze specjalistą.
Sposoby na ból zębów po zjedzeniu słodyczy
Najprostszym rozwiązaniem byłoby ograniczenie spożycia słodkich produktów, jednak równie ważna jest odpowiednia pielęgnacja zębów przed i po zjedzeniu słodyczy. Oto kilka cennych wskazówek:
- Sposób jedzenia. Istotne jest nie tylko to, co jemy, ale także to, w jaki sposób to robimy. Nasze zęby nie lubią podjadania słodyczy przez cały dzień. Lepiej zjeść jednorazowo pół kilo cukierków, niż podjadać po jednym przez cały dzień. Dzięki temu nasze zęby nie będą przez cały dzień narażone na kontakt z cukrem.
- Unikanie bezwartościowych produktów. Zdecydowanie lepiej jest zjeść gorzką czekoladę, która ma dużo właściwości zdrowotnych, niż żelki, które zawierają sztuczne barwniki. Sztuczne dodatki szkodzą nbaszym zębom i mogą potęgować nadwrażliwość.
- Częste picie wody. Warto pić wodę przed i po każdym posiłku. Neutralizuje ona kwasy, które powstają na zębach po posiłku.
- Regularne mycie zębów. Zęby należy myć po każdym posiłku. Pomaga to zachować prawidłową higienę jamy ustnej. Zęby należy myć co najmniej 2 minuty i nie powinno się używać do tego zbyt dużo siły. Zdecydowanie lepiej myć zęby długo, niż mocno. Warto unikać zbyt twardych szczoteczek, aby nie ścierać szkliwa.
- Mycie zębów 30 minut po posiłku. Z myciem nadwrażliwych zębów warto odczekać około 30 minut po posiłku. Dzięki temu unikniemy pogłębienia dolegliwości, a samo mycie zębów będzie bardziej komfortowe.
ZOBACZ TEŻ: W jakim wieku przebić dziecku uszy? Zdania są podzielone…
Źródło: www.zdrowie.radiozet.pl
Komentarze
Komentarze