Kult piękna. Czy może być groźny dla dziewczynek?

W dzisiejszych czasach, social media, są codziennością. Co tam widzimy? Idealne ciała, gładkie cery, wysokie, szczupłe kobiety, modne dzieci.

To prowadzi do kultu piękna – kobiety, nastolatki i nawet dziewczynki, dążą do osiągnięcia ideału, który tak naprawdę istnieje tylko w Internecie. Dlaczego, już małe dziewczynki próbują spełnić ‘standardy’ urody?

dziecko
https://pl.freepik.com

Okres dojrzewania dziewczynek trwa kilka lat. W tym czasie ich ciało się zmienia, co często jest komentowane przez otoczenie – rówieśników, ale także dorosłych. Przez to, szybko dochodzi do braku pewności siebie oraz niezadowolenia ze swojego wyglądu. Zaczyna się wyścig po ideał, który wykreowały social media.

Kult piękna

Zauważyć można, że społeczeństwo, częściej komplementuje wygląd zewnętrzny aniżeli dokonania, sukcesy czy zasługi. Aplikacje typu instagram, tylko pogłębiają to zjawisko. Możliwość nałożenia filtrów na zdjęcia, oraz programy do ich obróbki sprawiają, że możemy ze swoim ciałem zrobić co tylko zechcemy – wydłużyć nogi, wygładzić cerę, zmienić kolor włosów, a nawet wyszczuplić talię. Poprzez takie działania, osoba, która decyduje się na użycie takich rozwiązań, wygląda zupełnie inaczej w sieci niż w rzeczywistości.

Internet vs rzeczywistość

Media społecznościowe, dla zdecydowanej większości młodych ludzi, są środowiskiem naturalnym. Coraz częściej kreują oni drugą rzeczywistość, aby jak najlepiej wypaść w wirtualnej przestrzeni. To prowadzi do tego, że obserwujący zaczynają się porównywać. Prowadzi to do frustracji i niezadowolenia z siebie – swojego życia i wyglądu.

Swoją cegiełkę dokładają kolorowe magazyny, na okładkach których są idealne Panie, o nienagannej urodzie. Niejednokrotnie tematami przewodnimi są sposoby na piękną cerę, makijaż czy wskazówki jak szybko schudnąć.
Takie działania napędzają młodych do działań, które często odbijają się negatywnie na ich zdrowiu i samopoczuciu.

Co robić?

W miarę możliwości, warto zwracać uwagę na treści oglądane przez nasze dzieci. Starajmy się im wpajać, że są wystarczające – wystarczająco piękne i mądre. Pokażmy im celebrytów, których warto obserwować, ponieważ przez swoje działania wnoszą coś wartościowego. Pracujmy nad ich poczuciem własnej wartości. W końcu wszyscy jesteśmy ważni!

Komentarze

Komentarze