Chcesz zredukować ilość toksyn w swoim domu? Nic prostszego! Zainwestuj w oczyszczające powietrze rośliny, które pomogą ci usunąć zanieczyszczenia i poprawić jakość powietrza w twoim pomieszczeniu.
Niezależnie od tego, czy mieszkasz w dużym mieście, czy na wsi, w nowoczesnym budynku czy w starym domu, w powietrzu, którym oddychasz, są toksyny środowiskowe. Zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach mogą pochodzić z mebli, chodników, dywanów i urządzeń, a także z cząstek pochodzących z zewnątrz. Niestety, taki pył może pogorszyć jakość powietrza w twoim domu a z czasem przyczynić się nawet do problemów ze zdrowiem.
Na szczęście, istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby ograniczyć zanieczyszczenia, a jednym z najlepszych sposobów jest zainwestowanie w oczyszczające powietrze rośliny.
Oto kilka łatwo dostępnych roślin, które dodadzą twojemu domowi odrobiny koloru i potężnej dawki czystego powietrza!
1. Diabelski bluszcz lub pothos (Epipremnum aureum)
Diabelski bluszcz, znany również jako pothos, to łatwa w uprawie roślina domowa, która pomoże ci zwalczyć powszechne domowe toksyny.
Eliminuje: ksylen, benzen, formaldehyd i trichloroetylen.
2. Skrzydłokwiat (łac. Spathiphyllum)
Skrzydłokwiat to piękna i mało wymagająca roślina. Jej błyszczące zielone liście stanowią idealny dodatek do każdego pomieszczenia, szczególnie w miejscach o słabym nasłonecznieniu. Uszczęśliwiaj ją cotygodniowym podlewaniem a odwdzięczy ci się czystym powietrzem w twoim domu.
Eliminuje: benzen, tlenek węgla, formaldehyd, trichloroetylen i ksylen.
3. Filodendron
Filodendron z liśćmi w kształcie serca, to wspaniały dodatek do wnętrz. Filo są stosunkowo łatwe w utrzymaniu – potrzebują tylko wody i jasnego, pośredniego światła słonecznego.
Eliminuje: formaldehyd.
4. Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum)
Zielistka Sternberga, zielistka czubiasta – to idealny wybór dla początkujących i tych, którzy mają złe doświadczenia z hodowaniem roślin. Kwitnie w pośrednim świetle słonecznym i przetrwa w niemal każdych warunkach.
Eliminuje: formaldehyd i ksylen.
Czytaj też: Jak sprawdzić, czy jajka są świeże? To naprawdę łatwy sposób!
5. Chryzantema wielokwiatowa (Chrysanthemum morifolium)
Chryzantemy nie tylko są doskonałym dodatkiem do zewnętrznych aranżacji kwiatowych, ale też świetnie wyglądają w domu i są uważane za jeden z najlepszych oczyszczaczy powietrza. Kwiaty te lubią, gdy mają dobry przepływ powietrza, jasne, pośrednie światło słoneczne i są podlewane ciepłą wodą.
Eliminuje: amoniak, benzen, formaldehyd i ksylen.
6. Figowiec sprężysty (Rubber fig)
Figowiec sprężysty, popularnie zwany fikusem – to gatunek rośliny z rodziny morwowatych. Pochodzi z Półwyspu Indyjskiego, Indochin i Malezji. Jest uprawiany w licznych miejscach o klimacie tropikalnym. W Polsce pospolicie uprawiany jako ozdobna roślina doniczkowa. Te wiecznie zielone drzewa są bardzo odporną rośliną, która uwielbia jasne, przefiltrowane światło i cotygodniowe podlewanie.
Eliminuje: ksylen, benzen, formaldehyd i trichloroetylen.
7. Paproć Boston (Nephrolepis exaltata Boston)
Ta łatwa w uprawie paproć znana jest ze swoich liści w kształcie miecza. Roślina ta idealnie nadaje się do wiszącego kosza lub donicy. Zadbaj o jej wilgotną glebę i umieść ją w bezpośrednim świetle słonecznym w pobliżu okien, balkonów lub patio. Zimą przycinaj liście o około 5 cm, aby pomóc jej w regeneracji i wzroście w cieplejszych miesiącach.
Eliminuje: formaldehyd i ksylen.
8. Roślina ananasa
Jak pokazują statystyki, prawie co czwarta para śpi w oddzielnych sypialniach z powodu chrapania partnera. Na szczęście, pewna roślina może wkrótce położyć kres chrapaniu! Ostatnie badania przeprowadzone przez NASA wykazały, że chodzi o zieloną część ananasa! Chociaż nie usuwa ona żadnych toksyn z powietrza, Amerykańska Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA twierdzi, że „rośliny ananasa wytwarzają tlen i poprawiają jakość powietrza w nocy, co może poprawić jakość snu i wyeliminować chrapanie”. Rośliny te są bardzo odporne i wymagają bardzo małej ilości wody, ale hodując je należy być ostrożnym, ponieważ bardzo nie lubią zimna.
Czytaj też: Jak prawidłowo dobrać rozmiar biustonosza? Oto kilka prostych kroków!
Źródło: Womanitely, CNN, NASA
Zdjęcia: Unsplash
Komentarze
Komentarze