Site icon Dziecko i Figura

Czy bezpłodność jest postrzegana głównie jako problem kobiet?

problem

Pixabay

Czy bezpłodność jest bardziej problemem kobiet czy mężczyzn?

Bezpłodność – czyj to problem?

„W naszej kulturze reprodukcja jest sprawą kobiet i zawiera wszystko. Począwszy od poczęcia poprzez ciążę, poród aż do karmienia piersią. Kobiety prowadzą grupy wsparcia, fora, blogi i strony internetowe. To kobiety piszą książki, które przeznaczone są dla kobiet. W naszej wyobraźni i dialogu społecznym na temat bezpłodności, brakuje mężczyzn” – mówi Liberty Barnes.

Liberty Barnes jest badaczką na University of Cambridge w Wielkiej Brytanii. Spędziła ostatnie 7 lat śledząc poczynania lekarzy w klinikach specjalizujących się w leczeniu bezpłodności. Rozmawiała też z parami, w których to mężczyzna jest bezpłodny.

Mity na temat płodności

 

Jej badania zaowocowały wydaniem książki „Conceiving Masculinity: Male Infertility, Medicine and Identity”. Jednak czy prawdą jest to, co mówi Barnes na temat braku obecności męskiej bezpłodności w świadomości społecznej? Czy bezpłodność jest postrzegana głównie jako problem, który dotyczy kobiet?

„Niestety, mit, który mówi nam, że bezpłodność jest wyłącznie problemem kobiet, jest bardzo rozpowszechniony w USA” – mówi Diana Cummins z Resolve: The National Infertility Association.

„To kobiety są głównymi adresatami wszelkich badań i zabiegów, niezależnie od źródła bezpłodności. Prowadzi to do tego, że ludzie myślą, że bezpłodność jest wyłącznie problemem kobiety” – dodaje.

 

Fakty na temat płodności

 

Według American Society of Reproductive Medicine, u 40% wszystkich bezpłodnych par to mężczyzna jest głównym powodem niemożności posiadania dzieci lub jest jednym z czynników wpływających na bezpłodność pary.

Bezpłodność u mężczyzn jest głównie wynikiem nieprawidłowości takich jak:

Takie nieprawidłowości mogą być wynikiem różnego rodzaju stanów chorobowych, takich jak:

Badanie z 2013 roku opublikowane w „British Journal of Sports Medicine” przypisywało zmniejszoną jakość nasienia siedzącemu trybowi życia. Inne badania sugerowały, że zbyt tłusta dieta może negatywnie wpływać na jakość nasienia.

Oczywistą oznaką męskiej bezpłodności jest niemożność poczęcia dziecka. Jednak tak jak wiele innych problemów zdrowotnych, bezpłodność u mężczyzn nie charakteryzuje się jakimikolwiek szczególnymi oznakami czy objawami. Oznacza to, że jeśli dana para ma problemy z poczęciem, to oboje powinni przebadać się pod kątem bezpłodności.

Pixabay

Bezpłodność jako zagrożenie dla męskości

 

Wielu ekspertów w dziedzinie bezpłodności, łącznie z Susan Seenan, dyrektorem Infertility Network UK twierdzi, że wielu mężczyzn postrzega bezpłodność jako „zagrożenie dla swojej męskości”.

„A fakt, że nie są w stanie naprawić tego problemu często znaczy, że nie będą oni o nim mówić w ogóle” – powiedziała Seenan.

Jednak Barnes twierdzi, że z jej badań wynika, że bezpłodni mężczyźni nie czują, że stan ten wpływa negatywnie na ich poczucie męskości, ale jest tak postrzegany przez innych. Barnes twierdzi, że to właśnie postrzeganie męskiej bezpłodności przez innych sprawia, że jest to temat tabu.

„Zakładamy, że bezpłodni mężczyźni wewnętrznie cierpią, ale prawda jest taka, że męska bezpłodność sprawia, że wszyscy czują się niekomfortowo. Lekarze, żony, rodzina, media oraz inni ludzie czują się zobowiązani do ochrony mężczyzn przed kryzysem męskości, jakim jest bezpłodność” – powiedziała Barnes.

 

Jakie są sposoby leczenia męskiej bezpłodności?

 

Jednym ze sposobów jest zapłodnienie in vitro. Polega ono na pobraniu nasienia od mężczyzny poprzez normalną ejakulację lub chirurgicznie, a następnie wprowadzenia go do narządów rodnych kobiety lub zapłodnienie komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych.

W przypadku problemów hormonalnych istnieją leki, które mogą wyleczyć bezpłodność, a w przypadku infekcji nasieniowodu pomóc mogą antybiotyki. Jeśli natomiast bezpłodność jest wywołana poprzez problemy z erekcją lub przedwczesną ejakulację, to istnieją skuteczne leki, które mogą pomóc bezpłodnemu pacjentowi.

„Coraz więcej zaskakujących badań jest obecnie przeprowadzanych w sferze męskiej bezpłodności” – powiedziała Barnes.

„Niestety, tradycyjne skupienie na ciele kobiety spowodowało to, że badania nad męską bezpłodnością są daleko w tyle. Odziedziczyliśmy system technologii medycznych, który skupiony jest głównie na kobietach” – dodała.

Barnes twierdzi, że społeczność medyczna musi zmienić się tak, aby przenieść część uwagi na problem męskiej bezpłodności. Zauważa ona, że leczenie bezpłodności u kobiet jest dobrze znaną medyczną specjalizacją, jednak leczenie męskiej bezpłodności nie jest już tak dobrze zorganizowane.

Barnes twierdzi, że jeśli problem bezpłodności ma być postrzegany jako „wspólna sprawa mężczyzn i kobiet”, to społeczeństwo musi przestać łączyć męską bezpłodność z „utratą męskości”.

Wierzy ona, że podmioty, które są w stanie dotrzeć do szerokiej publiczności – takie jak media, lekarze i blogerzy – mogą rozpocząć ten proces poprzez bardziej otwarte podejście do kwestii męskiej bezpłodności.

Czytaj też: MAŁGORZATA ROZENEK otwarcie mówi o IN VITRO. Publicznie OSKARŻA rząd PiS, oto że…

Źródło: Medicalnewstoday.com

Zdjęcia: Pixabay

Komentarze

Komentarze

Exit mobile version