Czy dzieci dają szczęście? To zależy…
Jak wynika z badań, kobiety, które urodziły dziecko są z tego powodu bardziej szczęśliwe niż mężczyźni. Ponadto, po przyjściu na świat maluszka już po roku spada poczucie szczęścia w rodzinie, a posiadanie kolejnych dzieci nie wpływa na zwiększenie się tego odczucia wśród rodziców.
Dziecko = szczęście?
W kulturze panuje przekonanie, że posiadanie dzieci zwiększa poczucie szczęścia w rodzinie. Badania prowadzone w tym zakresie na gruncie polskim i światowym, nie do końca to potwierdzają. Rzeczywiście, odczuwanie szczęścia po urodzeniu dziecka ma miejsce, ale tylko w przydatku kobiet i to zaraz po urodzeniu.
Mężczyźni czują się z tego powodu zadowoleni, jednak nie aż tak, jak kobiety. Z wiekiem dziecka, gdy osiąga ono 2–3 latka, zmniejsza się poczucie szczęścia u obojga rodziców. Badania nad poczuciem szczęścia w rodzinie prowadzili miedzy innymi Clark (2008) oraz Kohler (2005). Zauważyli oni, że odczucie szczęścia po urodzeniu dziecka jest większe u kobiet niż u mężczyzn oraz, że różni się w zależności od kolejności urodzenia.
Czytaj też: NIESAMOWITE odkrycia naukowców! Matczyna miłość WPŁYWA NA…
Kolejność urodzenia
Pierwsze dziecko ma silny, pozytywny wpływ na poczucie szczęścia u rodziców, ale kolejne urodzenia zmniejszają ten dobrostan. Przy trzecim i kolejnym dziecku, poziom poczucia szczęścia zbliża się do tego, jaki odczuwają osoby bezdzietne. Do podobnych wniosków doszły polskie badaczki. Badania nad poczuciem szczęścia Polaków w rodzinie prowadziły m.in. A. Baranowska–Rataj oraz A. Matysiak na próbie osób w wieku 18–35 lat. Zbadano wówczas 15 246 kobiet i 13 373 mężczyzn. Zebrane wyniki pokazały, że pojawienie się dziecka w rodzinie nie obniża poczucia szczęścia partnerów, co więcej – nie zmniejsza go, ale też go nie podnosi.
Jedno, dwoje czy troje?
Badaczki ustaliły również, że posiadanie dwójki, trójki dzieci, nie podnosi poziomu szczęścia rodziców w porównaniu z posiadaniem jednego dziecka. Ponadto, poczucie szczęścia u rodziców dziecko podnosi jedynie na okres jednego roku, po tym czasie efekt zadowolenia słabnie. W przypadku urodzeń przez samotne matki, posiadanie dziecka nie obniża u nich poczucia szczęścia Dotyczy to zarówno tych kobiet, które urodziły jako panny oraz tych, które obecnie są rozwiedzione. Poziom szczęścia u tych kobiet porównywalny jest z tym, który odczuwają samotne kobiety bezdzietne.
Źródło: A. Baranowska–Rataj, A. Matysiak: „Jak zachowania w zakresie formowania i rozwoju rodzin wpływają na zadowolenie z życia?”, (w): „Nowe wzorce formowania i rozwoju rodziny w Polsce”, red. A. Matysiak, Warszawa 2014.
Zdjęcia: Pixabay
Komentarze
Komentarze