Site icon Dziecko i Figura

CZYM tak naprawdę jest grypa żołądkowa? ZOBACZ KONIECZNIE!

Grypa żołądka lub zapalenie żołądka i jelit  jest stanem zapalnym wyściółki przewodu pokarmowego. Mimo nazwy nie jest to spowodowane wirusem grypy . Najczęstszym winowajcą jest jeden z wielu innych wirusów, w tym rotawirus. Ale zapalenie żołądka i jelit może być również spowodowane potencjalnie bardziej poważnym zakażeniem bakteryjnym, takim jak Salmonella, Shigella, Staphylococcus, Campylobacter lub E. coli. Jeszcze inne przypadki są powodowane przez pasożyty, takie jak giardia.

Jeśli Twoje dziecko ma zapalenie żołądka i jelit może mieć biegunkę, wymioty, bóle brzucha, gorączkę, dreszcze i ogólną obolałość. Jej objawy mogą być łagodne lub ciężkie i mogą trwać zaledwie kilka godzin lub dni, w zależności od sprawcy.

Grypa żołądkowa jest bardzo zaraźliwa. Twoje dziecko mogło zjeść coś skażonego wirusem lub pić z jednej filiżanki z kimś, kto jest chory. Większość dzieci zapada na grypę żołądkową co najmniej dwa razy w roku, częściej gdy są w przedszkolu.

Jeśli Twoje dziecko ma infekcję bakteryjną, lekarz może przepisać antybiotyki. Leki nie będą pomocne w przypadku wirusowego zapalenia żołądka i jelit, które podobnie jak wszystkie infekcje wirusowe musi po prostu minąć. Nie podawaj dziecku leku przeciwbiegunkowego – przedłuży on chorobę i może mieć potencjalnie poważne skutki uboczne.

American Academy of Pediatrics (AAP) zaleca, aby u dzieci z zapaleniem żołądka i jelit wznowić normalną dietę tak szybko jak to możliwe. Obejmuje to takie pokarmy jak złożone węglowodany (pełnoziarniste pieczywo i zboża), chude mięso, jogurt, owoce i warzywa.

Badania pokazują, że ponowne wprowadzenie standardowej diety wkrótce po ustąpieniu ostrych objawów może faktycznie skrócić nawrót zapalenia żołądka i jelit dziecka o pół dnia, ponieważ przywraca składniki odżywcze do układu niezbędnego do zwalczania infekcji.

Ty również możesz pomóc chronić swoje dziecko przed zapaleniem żołądka i jelit. Pamiętaj, aby dokładnie umyć ręce mydłem i ciepłą wodą po każdej zmianie pieluszki i wizycie w łazience oraz przed przygotowaniem jedzeniem. To samo dotyczy innych członków rodziny i personelu przedszkola. Dobrym pomysłem jest również częste mycie rąk dziecka przez cały dzień.

 

 

DB

Źródło: babycenter.com

Komentarze

Komentarze

Exit mobile version