Czytanie dzieciom przynosi dużo korzyści zarówno pod względem rozwojowym, jak i emocjonalnym.
Jakie konkretnie można osiągnąć efekty? Dlaczego warto czytać już niemowlakowi? I co zrobić, gdy dziecko nie jest zainteresowane książeczkami?
Dlaczego warto czytać już niemowlakowi?
Jak mówi lekarz Monika Działowska z profilu „pediatranazdrowie” czytanie dzieciom warto zacząć już od wieku niemowlęcego, ponieważ noworodki, którym się czyta, później mają mniejsze deficyty językowe
Ponadto dzieci, które mają „czytane”:
- mają większy zasób słów, a ich mózgi lepiej się rozwijają
- łatwiej radzą sobie z lękiem separacyjnym, mają mniej zachowań agresywnych i lepiej sobie radzą w kwestiach społecznych
- czytanie książeczek kształtuje skupianie uwagi i koncentrację
Co zrobić, gdy dziecko nie chce czytać książek?
To właśnie te dzieci, które nie chcę czytać i nie mogą skupić uwagi, powinniśmy zachęcać do książeczek. Jak jednak wyjaśnia ekspertka, nie zawsze trzeba literalnie czytać treść książki.
Możemy razem z dzieckiem oglądać obrazki, prosić dzieci by coś pokazały czy policzyły, wskazały przedmioty w konkretnym kolorze.
Jeśli dziecko nie może usiedzieć przy książce, może po prostu być w pobliżu i zaglądać co chwilę. Rodzic może wskazywać coś ciekawego w książce i tym samym zachęcać dziecko do podejścia.
Stopniowo czas „czytania” czy też oglądania książki będzie się wydłużał i być może malucha uda się zachęcić do wspólnego czytania.
Książka czy audiobook?
Lekarka wskazała także, że jest różnica w tym, czy czyta rodzic, czy też puszcza dziecku bajkę z audiobooka. Jeśli więc tylko jest taka możliwość, to wybierajmy wspólne czytanie, ponieważ to buduje relację dziecka z rodzicem. Ponadto wspomaga mowę, często też jest okazją do rozmowy, bo podczas wspólnego czytania, dziecku przypominają się różne sytuacje, o których chce opowiedzieć rodzicowi.
Komentarze
Komentarze