Site icon Dziecko i Figura

Dieta śródziemnomorska – na czym polega i dlaczego warto ją stosować?

śródziemnomorska

Pixabay

Dieta śródziemnomorska jest nie tyko pyszna, ale i bardzo zdrowa!

Naukowcy dowiedli, iż mieszkańcy Hiszpanii, Włoch i Grecji zawdzięczają swoje zdrowie przede wszystkim specyficznemu sposobowi odżywiania się. Dieta zwana śródziemnomorską ma zbawienny wpływ na ludzki organizm a nawet jest w stanie opóźnić procesy jego starzenia.

W czym tkwi jej sekret?

Warzywa, owoce, ryby, pełne ziarna oraz oliwa, stanowiące podstawę diety śródziemnomorskiej, są bogatym źródłem antyoksydantów. Jadłospis obfituje również w wiele przypraw, przy jednoczesnym wykluczeniu tłustego mięsa, co w znacznym stopniu ogranicza zły cholesterol i odciąża organizm.

Istotne jest również to, co pijemy – bowiem nawet niewielka ilość wina wypita podczas posiłku, wpływa na długość telomerów, czyli fragmentów chromosomów we krwi. Wraz z wiekiem, a także pod wpływem stresu i złego trybu życia telomery skracają się, co powoduje szybsze starzenie się komórek. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na 4676 kobietach przez Immaculata de Vivo, profesora z Brigham, proces ten można zatrzymać.

Pixabay

Czytaj też: „Power foods” – czyli jak być silniejszą!

Ta dieta wydłuża życie!

Badania wykazały, że śródziemnomorski sposób odżywiania istotnie wpływa na długość telomerów, dzięki właściwościom przeciwutleniającym i przeciwzapalnym. Naukowcy są również zgodni co do związku między dietą a niższym wskaźnikiem śmiertelności: osoby, naśladujące żywieniowe nawyki Greków i Włochów, mogą wydłużyć swoje życie nawet o kilka lat. Dodatkowo, zapewnią sobie ochronę przed cukrzycą typu 2, chorobami wieńcowymi i otyłością brzuszną.

Dieta śródziemnomorska posiada całą paletę zalet

Produkty wchodzące w jej skład są smaczne, zdrowe a posiłki urozmaicone. Jest pomocna w zmianie nawyków żywieniowych na lepsze, w sposób naturalny przedłuża młodość komórek.

Tysiące ludzi na całym świecie doceniło jej niekwestionowane walory, czego zwieńczeniem jest odznaczenie statusem Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Czytaj też: Obalamy mity na temat detoxu!

Źródło: dieta.pl/biomedical.pl/vimed.pl/dobrystan.pl

Zdjęcia: Pixabay

Komentarze

Komentarze

Exit mobile version