Site icon Dziecko i Figura

Dieta w ciąży- co jeść, a czego unikać

Fot. manewr.pl

Nawyki żywieniowe w ciąży mają ogromny wpływ nie tylko na kondycję organizmu przyszłej mamy, ale także na rozwój płodu. Każda przyszła mama wie, że powinna się odżywiać zdrowo, jednak w praktyce nie jest to takie łatwe. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.

Dietę w ciąży można porównać do diety zawodowego sportowca. Dieta powinna być przede wszystkim urozmaicona i wysokowartościowa, ale także smaczna.

Brzmi banalnie, jednak w praktyce często brakuje nam świadomości na temat wartości odżywczych wybranych produktów. Od czego więc zacząć?

 

Podstawowe grupy produktów

Dieta ciężarnej musi być przede wszystkim zbilansowana, a więc nie powinno w niej zabraknąć żadnej z podstawowych grup produktów. O czym mowa?

Zbilansowana i zdrowa dieta zawiera:

 

Źródło: (PIXABAY.COM)

 

Białko

Białko jest podstawowym budulcem. W czasie ciąży znacząco wzrasta zapotrzebowanie na białko. I mówimy tu wyłącznie o dobrej jakości białku.

Białko zawierają takie produkty jak:

 

Węglowodany

Węglowodany są dla organizmu paliwem do pracy. Unikaj jednak węglowodanów prostych, czyli cukru i słodyczy. Należy spożywać węglowodany złożone, które organizm trawi znacznie dłużej.

Źródła węglowodanów złożonych:

 

https://pl.freepik.com/

 

Tłuszcze

Tłuszcze są niezbędne dla funkcjonowania układu nerwowego. Najlepsze są zdrowe tłuszcze roślinne o dużej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych (np. olej rzekapowy i olej lniany). Warto także sięgać po pełnotłuste mleko, jaka, tłuste ryby, jak również orzechy i nasiona.

 

Witaminy i minerały

Odpowiednia dawka witamin i minerałów jest bardzo istotna dla rozwoju płodu.

W ciąży często dochodzi do niedoborów żelaza, co prowadzi do niedokrwistości. Z tego względu warto sięgać po źródło żelaza w diecie, czyli mięso wołowe, podroby i ryby.

Istotny dla rozwoju płodu jest także kwas foliowy, który bierze udział w procesach krwiotwórczych, jak również pełni kluczową rolę w rozwoju układu nerwowego. Źródłem kwasu foliowego w diecie są przede wszystkim zielone warzywa liściaste, takie jak brokuł, kapusta, szpinak, szparagi. Znajdziemy go także w roślinach strączkowych, kiełkach i owocach.

Źródłem pozostałych witamin i minerałów są przede wszystkim warzywa i owoce, które także pełnią dla organizmu funkcję nawadniającą. Nie zapominaj jednak o przysłowiowej „szklance wody”.

 

Źródło: www.pixabay.com

 

Tego unikaj!

Wiemy już po jakie produkty powinna sięgać przyszła mama. A na co uważać i czego należy unikać?

Z tego zrezygnuj:

 

Źródło: www.ktomalek.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Komentarze

Exit mobile version