Rodzice dzieci w wieku żłobkowym czy przedszkolnym borykają się z problemem, który jest szczególnie widoczny na początku roku szkolnego.
Otóż po powrocie ze żłobka czy przedszkola, nasze dziecko, które do tej pory nie sprawiało większych problemów, staje się trudne. I już w domu możemy uznać, że maluch jest „niegrzeczny”. Co więcej, gdy pytamy opiekunki w placówce, dowiadujemy się, że nasza pociecha zachowuje się bez zarzutu. Jakie jest wyjaśnienie tej sytuacji?
Otóż podczas wielu godzin przebywania w żłobku/przedszkolu nasze dziecko musi dostosować się do norm panujących w placówce, jest cały czas w relacji z innymi ludźmi, a więc w pewnej „gotowości”, jest też wystawione na wiele bodźców, czasem jest głośno, czasem dzieci się kłócą, płaczą, panie uspokajają itp.
Tak więc po powrocie do domu, wszystkie emocje „puszczają” i maluch w końcu może odreagować. To dlatego musimy się liczyć z rozdrażnieniem, zmęczeniem, płaczliwością czy agresją. Dodatkowo, to właśnie przy rodzicach, dziecko może poczuć się sobą.
Co zatem robić i jak sobie radzić a takim trudnym zachowaniem po odebraniu dziecka ze szkoły czy przedszkola?
Najlepiej jest pobyć z dzieckiem w spokojny sposób. Nie zapewniać dodatkowych atrakcji czy rozrywek, a spokojnie się pobawić, przygotować coś do jedzenia i poświęcić dziecku całą naszą uwagę.
źródło: https://www.instagram.com/pomogecimamo/
Komentarze
Komentarze