Według niektórych naukowców, zwiększanie optymizmu, czyli ogólnego poczucia, że przyszłość będzie dobra, może poprawić stan naszego zdrowia. Badacze nie są jednak pewni czy optymizm poprzedza dobre zdrowie, czy może jest odwrotnie…
Julia Boehm, psycholog z Harvard University, przeprowadziła wraz ze swoim zespołem pierwsze badania mające na celu ustalenie wymiernego powiązania pomiędzy zdrowiem psychicznym, a zdrowiem fizycznym. Aby sprawdzić tę korelację, naukowcy skupili się na związku pomiędzy optymizmem i ilością przeciwutleniaczy w ciele człowieka. Przeciwutleniacze mogą pomagać zwalczać choroby poprzez neutralizowanie niestabilnych molekuł zwanych wolnymi rodnikami.
W badaniu, naukowcy ocenili optymizm każdego uczestnika poprzez serię pytań. Następnie zmierzono poziom przeciwutleniaczy każdego uczestnika. Uczestników zapytano również o ilość spożywanych owoców i warzyw, przyjmowane witaminy, nawyki ćwiczeniowe i status „palacza’. Użyto kilka modeli, żeby sprawdzić czy te zachowania niezależnie świadczyły o powiązaniu pomiędzy optymizmem i poziomem przeciwutleniaczy.
Badanie Boehm sugeruje, że optymizm może być połączony z grupą przeciwutleniaczy o nazwie karotenoidy, które są związkami o wysokiej pigmentacji występującymi naturalnie w wielu owocach, zbożach czy warzywach. Naukowcy wykazali, że osoby bardziej optymistyczne posiadały o 3 do 7 procent wyższy poziom karotenoidów.
„Optymizm jest związany z wyższymi poziomami karotenoidów, które teoretycznie skutecznie zwalczają efekty wolnych rodników i minimalizują uszkodzenia komórek” – powiedziała Boehm.
Boehm uważa, że możliwym jest to, że optymizm poprzedza, a być może i nawet polepsza zdrowie. Z drugiej strony, dobre zdrowie może napawać optymistyczne nastawienie. Możliwe jest też, że obie te cechy wzmacniają siebie nawzajem.
Inne korzyści optymizmu obejmują:
- optymiści twierdzą, że są szczęśliwsi w życiu
- mają bardziej pozytywny nastrój i wyższą samoocenę
- mają w sobie mniej negatywnych emocji
- są bardziej pewni siebie
- nawiązują lepsze relacje z innymi ludźmi
- mają więcej przyjaciół
- są zdrowsi fizycznie
- żyją dłużej
- lepiej sobie radzą w życiu prywatnym i zawodowym
Czytaj też: Naukowcy: Kobiety mają w nocy WIĘCEJ… niż mężczyźni!
Źródło: Psychology.com, Positivepsychlopedia.com
Zdjęcia: Unsplash
Komentarze
Komentarze