Gotowanie z dzieckiem. Jakie kryje zalety?

Dlaczego warto GOTOWAĆ ze swoim dzieckiem? Eksperci żywieniowi przekonują, że rodzinne gotowanie ma niebagatelny wpływ na zdrową dietę dziecka w przyszłości…

Podejście młodego, później dorosłego człowieka do odżywiania jest odzwierciedleniem jego nawyków żywieniowych wypracowanych w dzieciństwie. Poza tym, wspólne przygotowywanie posiłków może łączyć przyjemne z pożytecznym, a spędzanie czasu wolnego z pociechą w kuchni jest bezcenne.

Polska zajmuje niechlubne 8. miejsce na świecie pod względem otyłości wśród dzieci

Z raportu z badań „Kulinarni odkrywcy” (przeprowadzonych na zlecenie programu „Tesco dla szkół”) wynika, że dzieci w wieku szkolnym nie potrafią w ogóle lub mają kłopoty z przygotowaniem najprostszych posiłków, co bezpośrednio przekłada się na spożywanie niezdrowej żywności.

O ile przyrządzenie kanapki nie przysparza większych trudności (90 proc. uczniów to potrafi), o tyle już tylko 47 proc. pokroi sobie chleb lub wędlinę. Na tym tle ciepłe potrawy wypadają o wiele gorzej – 5 proc. 6-16-latków samodzielnie ugotuje zupę, a zaparzenie herbaty dla co drugiego stanowi problem. Dzieci, które nie wykazują aktywności w kuchni od najmłodszych lat, w 70 proc. sięgają po niezdrowe przekąski, fast foody i słodycze, by nasycić głód. A stąd już prosta droga do nadwagi i otyłości.

Przykład musi iść z góry, czyli od rodziców

To od nich zależy, ile czasu spędzą na wspólne gotowanie, mają również wpływ na posiłki wydawane w placówkach oświatowych czy sprzedawane w sklepikach szkolnych. Często jednak z tych przywilejów nie korzystają. Brak nawyku rodzinnego gotowania jest związany nie tylko z zobowiązaniami zawodowymi, ale też obawą o bezpieczeństwo dzieci w kuchni.

Czytaj też: 7 powodów, dla których warto jeść śniadanie. Czy wiedzieliście, że…

Większość rodziców docenia pomoc młodych kucharzy, jednak tylko 39 proc. dorosłych przydzieliłoby najmłodszym stałe obowiązki w kuchni.

Katia Roman-Trzaska, założycielka pierwszej w Polsce szkoły gotowania dla dzieci zauważa: „Zdarza się, że na zajęcia kulinarne przychodzą dzieci, które nie robiły wcześniej w kuchni nic, a przecież dzieci są świetnymi asystentami podczas gotowania, a gdy już się czegoś nauczą, to z przyjemnością robią to same”.

Wtóruje jej Alicja Kalińska, dietetyk i doradca żywieniowy, przekonując, że samodzielnie przygotowane posiłki zawsze lepiej smakują od gotowych, a eksperymenty w kuchni zachęcają do próbowania produktów, na które w innych okolicznościach dzieci by nawet nie spojrzały.

Trzeba jednak pamiętać, że im wcześniej rozpocznie się kulinarną przygodę, tym lepiej. 74 proc. najmłodszych (w wieku 6-8 lat) lubi zajęcia w kuchni, z wiekiem ten odsetek spada i tylko co drugi nastolatek zainteresuje się gotowaniem.

Źródło: Tescodlaszkol.pl

Zdjęcie: Pexels

Komentarze

Komentarze