Warto z dziećmi rozmawiać, ponieważ rozmawianie z niemowlętami może mieć długofalowe korzyści dla rozwoju ich…
Rozwój języka u niemowląt jest jednym z najważniejszych kamieni milowych, jakie mogą one osiągnąć. Pokazuje bowiem, że zamiast po prostu absorbować informacje, dzieci są w stanie przetworzyć je i powtórzyć. Jest to niezbędne, aby lepiej komunikować swoje potrzeby i reagować na otoczenie.
Aby osiągnąć tę umiejętność, dzieci muszą polegać na rodzicach i opiekunach, aby powinni mówić do dziecka swoim językiem ojczystym, kiedy jeszcze dziecko znajduje się w brzuchu mamy. Rozmowa z dzieckiem, zwłaszcza jeśli słyszy twój głos w łonie matki, powoduje, że jego mózg kontynuuje nawiązywanie kontaktów z językiem. Ten proces jest również szczególnie ważny zaraz po urodzeniu, gdy dzieci dostosowują się do nowego otoczenia.
BBC donosi, że badania pokazują, że rodzice nie rozmawiają ze swoimi dziećmi tak często, jak powinni. Jest to kolejny czynnik, który negatywnie wpływa na rozwój języka.
„Dzieci od samego początku muszą rozmawiać z dorosłymi. Obejmuje to kontakt wzrokowy i prawdziwy wysiłek, aby zrozumieć, co próbują im oni powiedzieć” – przekonują eksperci.
Czytaj też: Największe mity dotyczące karmienia piersią! Nie warto w nie wierzyć!
Skany mózgu wykazały, że sposób interakcji dorosłych z ich dziećmi pod względem języka można zobaczyć w istocie białej mózgu. Dzieci, które były poddawane regularnym rozmowom i bezpośrednio koncentrowały się na rozwoju języka, miały „silniejsze powiązania istoty białej w mózgu w dwóch głównych obszarach ważnych dla języka, co może przyspieszyć przetwarzanie w tych obszarach”.
Badanie prowadzone przez Rachel Romeo, neurobiolog i patologa mowy w Bostońskim Szpitalu Dziecięcym, wykazało, że nie tylko ilość słów, na które dziecko jest narażone na co dzień, pomaga w rozwoju mózgu. Jest to raczej liczba bezpośrednich rozmów, w których wykorzystywany jest ojczysty język dziecka.
Dzięki bezpośrednim rozmowom i kontaktom wzrokowym/mimice, u noworodka powstaje solidna podstawa dla rozwoju języka. W ten sposób rozwój mózgu przyspiesza i ułatwia dziecku naukę.
Czytaj też: Jak powstrzymać NAPADY ZŁOŚCI podczas zakupów? Pewna matka znalazła na to SPOSÓB!
Źródło: BBC
Zdjęcia: Pixabay
Komentarze
Komentarze