Katar, kaszel, gorączka i ból głowy to objawy, jakie kojarzą nam się z zimową porą. Tymczasem przeziębienie może nas dopaść także latem. Podpowiadamy, jak sobie z nim radzić.
Przyczyny
Dlaczego chorujemy latem? Choć przeziębienie na wakacjach to ostatnia rzecz, o jakiej myślimy.
Przyczyn jest kilka. Głowna przyczyna to obniżona odporność, ale także nasze postępowanie. Chodzi tu przede wszystkim o narażenie naszego organizmu na gwałtowne zmiany temperatury. Jest gorąco, a my jemy lody i pijemy mrożone napoje. Rozgrzani wchodzimy do zimnej wody czy schładzamy się nadmiernie klimatyzacją np. w aucie. Nasz organizm może na to zareagować właśnie przeziębieniem.
Druga rzecz to nieodpowiednie ubranie. Nawet latem wieczory czy poranki mogą być chłodne. Podobnie w górach czy nad morzem zdarzają się gwałtowne zmiany temperatury. Może też być na odwrót, że ubieramy się za ciepło, przegrzewamy organizm, pocimy się i zwyczajnie może nas przewiać.
Objawy
Objawy letniego przeziębienia nie różnią się specjalnie od zimowych dolegliwości. Katar, kaszel, gorączka, ból głowy i złe samopoczucie to typowe objawy przeziębienia, zarówno zimą jak i latem. Do tego mogą dojść dolegliwości żołądkowe takie jak biegunka czy nudności.
Nawet jeśli objawy nie są bardzo uciążliwe, to nie powinniśmy ich lekceważyć, bo zwykłe przeziębienie może przerodzić się w grypę, zapalenie płuc czy oskrzeli, a tego każdy z nas chciałby uniknąć podczas wakacji.
Jak leczyć letnie przeziębienie?
Oczywiście najlepiej byłoby zapobiec przeziębieniu poprzez prowadzenie higienicznego trybu życia (zdrowe odżywianie, odpowiednia ilość snu i aktywności fizycznej) i nie fundowania naszemu organizmowi gwałtownych zmian temperatury, wychłodzenia czy przegrzania.
Jeśli jednak już zdarzy nam się przeziębić powinniśmy zastosować leki ułatwiające oddychanie i udrażniające nos, jeśli mamy katar, a tabletki do ssania czy syrop w przypadku bólu gardła lub kaszlu. Jeśli mamy gorączkę, warto zastosować produkty, które kompleksowo działają na objawy przeziębienia i grypy. Nie tylko obniżają temperaturę, ale pomagają też na katar, ból gardła, czy głowy oraz na kaszel.
Poza środkami farmakologicznymi powinniśmy zadbać o zdrową dietę, szczególnie jeść produkty bogate w witaminę C, czy stosować naturalne środki takie jak herbata z sokiem z malin czy z cytryną oraz ziołowe napary.
Profilaktyka
A jak uniknąć przeziębienia latem? Zachowania sprzyjające złapaniu przeziębienia to:
– nadużywanie klimatyzacji – klimatyzacja to dobrodziejstwo w czasie upałów, ale trzeba jej używać z głową; pamiętajmy by różnica temperatur między otoczeniem a chłodzonym pomieszczeniem była jak najniższa
– zimne lody i napoje – latem trudno ich sobie odmówić, warto jednak chłodzone produkty jeść czy pić powoli i przyzwyczaić gardło do niższej temperatury, a także nie pić mrożonych napojów
– niedostateczna higiena, zbyt rzadkie mycie rąk – myjmy często ręce, unikniemy przedostania się wirusów i bakterii do naszego organizmu
– siadanie na zimnych powierzchniach – latem, szczególnie podczas wycieczek siadamy na kamieniach, czy na kamiennych stopniach, a to może spowodować zapalenie pęcherza moczowego
– kąpiele w zimnej wodzie – latem na dworze może być 30 stopni w cieniu a woda w górskim potoku czy w morzu mieć 15 stopni – tak duże różnice temperatur sprzyjają przeziębieniu
– nieodpowiednia dieta – tłuste i ciężkostrawne potrawy, jakie często jemy podczas urlopu osłabiają nasz organizm, zastąpmy je dużą ilością owoców i warzyw
Letnie, wakacyjne przeziębienie może szczególnie nam dokuczyć, gdy wybieramy się na urlop. Nie dajmy się więc przeziębieniu i zawczasu zadbajmy o swoje zdrowie!
Komentarze
Komentarze