Site icon Dziecko i Figura

CZY DZIECI RODZĄ SIĘ SZCZĘŚLIWE?

Czy to możliwe, że dzieci są z natury szczęśliwe lub nieszczęśliwe?

Wygląda na to, że niektóre dzieci uśmiechają się nawet po upadku z drzewa, podczas gdy inne rozpływają się w kałuży łez, jeśli ich lodowy deser nie ma wystarczająco dużo posypki. Czy dzieci, które są szczęśliwe już takie się rodzą?

Wielu naukowców i rodziców powiedziałoby „tak”. Ale bez względu na to, ile lat ma Twoje dziecko, mając na uwadze jego naturalny temperament, ten artykuł pomoże Ci dowiedzieć się, jak najlepiej wesprzeć jego rozwój, pomagając mu staś się spełnioną dorosłą osobą.

Lise Eliot, autorka ” Co tam się dzieje?” –  badaczka rozwoju mózgu i umysłu w pierwszych pięciu latach życia – podkreśla, że ​​chociaż szczęście to raczej nastrój niż wrodzona cecha, pewne aspekty naturalnego temperamentu dziecka – czy jest optymistyczne, czy pesymistyczne, nieśmiałe lub odważne – mogą odgrywać rolę w ustaleniu, jak staje się szczęśliwe. Podczas gdy naukowcy nie mogą wskazać genu „szczęścia” lub wyizolować „czynnika niezadowolenia” w mózgu, mnóstwo badań pokazuje, że temperament Twojego dziecka – jego podstawowy styl emocjonalny i społeczny – jest w nim mocno zakodowany. Więc jeśli Twoje dziecko jest genetycznie zmotywowane do lęku lub płaczu, oznacza, że stanie się nieszczęśliwym nastolatkiem i przygnębionym dorosłym? Wcale nie!, mówi Eliot. Należy pamiętać, że rozwój dzieciństwa jest mieszanką natury i wychowania.

Chodzi o to, by mimo tego, co natura dała Twojemu dziecku, pielęgnować je przez całe życie do szczęścia. „Chociaż temperament jest zdeterminowany naturą, nie oznacza to, że jest trwały” – mówi Eliot. „Temperament jest modyfikowany przez doświadczenie, a ukończony proces nazywamy osobowością.”

Osobowość Twojego dziecka powstaje w czołowych płatach mózgu. W tym obszarze naukowcy mogą dokładnie określić źródło pozytywnych i negatywnych emocji. Doświadczamy „dobrych” uczuć w lewej korze czołowej i „złych” uczuć po prawej stronie. Wydaje się, że ludzie o szczęśliwszych usposobieniach przejawiają większą aktywność mózgu w lewych płatach czołowych. Dobrą informacją na temat szczęścia Twojego dziecka jest to, że równowaga między nim nie jest ustalona – płaty czołowe kształtują się w oparciu o jego doświadczenia. Zasadnicze znaczenie dla tych doświadczeń ma oczywiście związek Twojego dziecka z Tobą. W rzeczywistości płaty czołowe rozwijają się nadal przez okres nastoletni, więc masz dużo czasu, aby pomóc ukształtować osobowość i postawy Twojego dziecka, warunkując je do szczęścia.

DB

Źródło: babycenter.com

Komentarze

Komentarze

Exit mobile version