Czy zdarzyło ci się kiedyś jeść, aby poczuć się lepiej lub załagodzić swój stres? Oto wskazówki, które pomogą ci przestać jeść emocjonalnie, zwalczyć apetyt, zidentyfikować czynniki wyzwalające i znaleźć bardziej satysfakcjonujące sposoby „karmienia” swoich uczuć.
Co to jest emocjonalne jedzenie?
Nie zawsze jemy tylko po to, aby zaspokoić nasz głód fizyczny. Wiele z nas zwraca się ku jedzeniu w celu zapewnienia sobie radości, odprężenia lub chęci nagrodzenia samej siebie. Niestety, kiedy to robimy, zazwyczaj sięgamy po „śmieciowe” jedzenie, słodycze i inne „pocieszające”, ale niezdrowe pokarmy, takie jak pizza, lody czy słodycze.
Jedzenie emocjonalne to jedzenie, które chwilowo poprawia nasze samopoczucie. Niestety, emocjonalne jedzenie nie rozwiązuje naszych problemów emocjonalnych. W rzeczywistości sprawia, że czujemy się gorzej i zaczynamy się obwiniać z powodu przejadania się.
Czytaj też: Oto NAJLEPSZA dieta 2020 roku!
Czy jesteś emocjonalnym łakomczuchem?
Jeśli na co najmniej kilka z poniższych pytań odpowiedziałaś „TAK”, oznacza to, że jesteś emocjonalnym łakomczuchem.
- Jesz więcej, gdy czujesz się zestresowana?
- Czy jesz, kiedy nie jesteś głodna lub gdy jesteś pełna?
- Czy jesz, aby poczuć się lepiej (aby się uspokoić, gdy jesteś smutna, zdenerwowana, znudzona lub niespokojna)?
- A może nagradzasz się jedzeniem?
- Czy jedzenie sprawia, że czujesz się bezpiecznie?
- Uważasz, że jedzenie to twój przyjaciel?
- Czy czujesz się bezsilna lub nie masz kontroli nad jedzeniem?
Jak sobie z tym poradzić?
1. Prowadź emocjonalny dziennik jedzenia
Jednym z najlepszych sposobów identyfikowania wzorców emocjonalnego jedzenia, jest prowadzenie dzienniczka jedzenia i nastroju. Za każdym razem, gdy przejadasz się lub czujesz się zmuszona sięgnąć po jedzenie, poświęć chwilę, aby dowiedzieć się, co wywołało tę potrzebę. Jeśli cofniesz się, zwykle znajdziesz niepokojące wydarzenie, które wywołało emocjonalny cykl jedzenia. Zapisz to wszystko w swoim dzienniczku: co zjadłaś (lub co chciałaś zjeść), co cię zdenerwowało, jak się czułaś przed jedzeniem, co czułaś, kiedy jadłaś, i jak się czułaś później. Z czasem zauważysz pewien wzór. Po zidentyfikowaniu wyzwalaczy związanych z odżywianiem emocjonalnym, następnym krokiem jest znalezienie zdrowszych sposobów „żywienia” swoich uczuć.
2. Znajdź inne sposoby „karmienia” swoich uczuć
Aby przestać jeść emocjonalnie, musisz znaleźć inne sposoby na pokonanie gorszych chwil. Nie wystarczy zrozumieć cykl emocjonalnego jedzenia, a nawet zidentyfikować swoje wyzwalacze, chociaż to ogromny pierwszy krok. Potrzebujesz alternatyw dla jedzenia, do których możesz się zwrócić w celu spełnienia emocjonalnego.
3. Alternatywy dla emocjonalnego jedzenia
Jeśli jesteś przygnębiona lub samotna, zadzwoń do kogoś, kto zawsze sprawia, że czujesz się lepiej, pobaw się z kotem lub psem lub spójrz na ulubione zdjęcie lub pamiątkę.
Jesteś niespokojna? Wykorzystaj swoją energię, tańcząc do swojej ulubionej piosenki, ściskając gumową piłeczkę lub energicznie spacerując.
Czujesz się wykończona? Zafunduj sobie filiżankę gorącej herbaty, weź kąpiel, zapal świece zapachowe lub owiń się w ciepły koc.
Jeśli się nudzisz, poczytaj dobrą książkę, obejrzyj serial komediowy, pobądź na świeżym powietrzu lub wykonaj inną czynność, która sprawia ci przyjemność.
Czytaj też: Oto NAJGORSZA dieta według naukowców! Byłaś na niej?
Źródło: Helpguide.com
Zdjęcia: Unsplash
Komentarze
Komentarze