Wysoka gorączka może być niebezpieczna dla najmłodszych. Bardzo ważne jest regularne kontrolowanie temperatury, aby w odpowiednim momencie podać leki. Zatem jak prawidłowo mierzyć temperaturę ciała maluszka?
Sposoby mierzenia temperatury
Gorączkujące niemowlę jest rozdrażnione, przez co może odpychać termometr. Ważne jest zatem, aby znaleźć odpowiednie miejsce na ciele. Zaleca się, aby takim maluszkom, temperaturę mierzyć w odbycie. Jest to najszybszy i najdokładniejszy sposób (pamiętaj, żeby od takiego wyniku odjąć 0,5 stopnia, wtedy otrzymasz prawidłowy wynik). To w przypadku termometru klasycznego. Jeżeli natomiast posiadasz termometr bezdotykowy, wtedy temperaturę mierzy się na czole. Najlepiej z dala od elektryczności, ponieważ mogą one przekłamać wynik. Jeżeli używasz takiego termometru, zmierz dziecku gorączkę kilka razy z rzędu, w celu upewnienia się, że Twoje urządzenie jest dokładne. Na rynku są także termometry douszne – jak nazwa wskazuje, temperaturę mierzymy w uchu.
Najlepszym rozwiązaniem są jednak termometry na podczerwień (tzn. bezdotykowe). Są higieniczne i nie dodają stresu maleństwu.
Kiedy zbijać gorączkę?
U małych dzieci temperatura prawidłowa, jest nieco inna nić u dorosłego człowieka. Przedział między 36,01 – 36,9 stopnia, oznacza temperaturę prawidłową. 37 – 37,9 stopnia, to znak o stanie podgorączkowym, który nie wymaga podawania leków. Jednak taka temperatura, to znak aby bacznie obserwować dziecko i jego temperaturę ciała, ponieważ może ona się zwiększyć w bardzo szybkim tempie. Stan podgorączkowy często towarzyszy dzieciom w trakcie ząbkowania, przeziębieniom, czy infekcjom bakteryjnym. Temperatura jaką należy zbijać, zaczyna się od 38 stopni (jeśli utrzymuje się powyżej 3 dni, skontaktuj się z pediatrą). Natomiast jeżeli gorączka przekracza 39 stopni, jak najszybciej powinniśmy udać się do lekarza bądź oddział ratunkowy. Jednocześnie, trzeba natychmiast obniżać temperaturę lekami i chłodnymi kompresami.
Jak obniżyć temperaturę?
Jeżeli na termometrze pojawiła się temperatura powyżej 38 stopni, podaj dziecku lek zawierający paracetamol. Jest to najbezpieczniejsza substancja czynna dla maluszków. Po upływie 30 minut od podania leku, skontroluj ponownie temperaturę, aby upewnić się, że lek działa. Jeśli po upływie 1-2 godzin gorączka się utrzymuje, można dziecku podać lek z ibuprofenem. Pamiętaj, że w przypadku tak krótkich odstępów czasowych, należy przeplatać leki. Paracetamol możesz podać po upływie 4-6 godzin od ostatniej dawki. Większe dawki leków, można podawać tylko pod kontrolą lekarską. Aby dodatkowo pomóc dziecku, możesz stosować chłodne okłady i ciepłe napary z lipy i liści malin.
Komentarze
Komentarze