Pierwszym ośrodkiem oferującym tą metodę leczenia jest Centrum Onkologii w Bydgoszczy. I jest on też pierwszym ośrodkiem w Europie Środkowo- Wschodniej. Zabieg PIPAC (Pressurized Intraperitoneal Aerosol Chemotherapy czyli dootrzewnowa chemioterapia podciśnieniowa aerozolem) przeznaczony jest dla pacjentów z przerzutami nowotworów do otrzewnej. Polega ona na rozpyleniu chemii w formie aerozolu w jamie brzusznej z użyciem techniki laparoskopowej. Pozwala to zaaplikować chemię bezpośrednio do komórek nowotworowych. Jest to szansa dla pacjentów, u których zmiany te są bardzo rozległe i niemożliwe jest ich usunięcie oraz dla tych, u których wyczerpały się inne metody leczenia onkologicznego. Ta metoda daje szansę na spowolnienie choroby a także daje możliwość dalszego chirurgicznego leczenia.
Ten rodzaj chemioterapii jest lepiej tolerowany przez pacjentów. Nie tylko poprawia jakość ich życia ale także daje szansę na wydłużenie życia.
Stosowanie tej metody jest możliwe dzięki Polskiemu Zakładowi Ubezpieczeń (PZU), który finansuje sprzęt i koszty zabiegu.
Pierwszy zabieg tego typu wykonali Niemcy, a obecnie stosują go najlepsze klinki onkologiczne w Niemczech, Szwajcarii, Danii, Francji i Włoszech. Do ich grona dołączyła właśnie bydgoska placówka.
źródło: wprost.pl
zdjęcie: pixabay.com
KB
Komentarze
Komentarze