Masz problem z wyrażaniem własnego zdania i przy podejmowaniu decyzji? Nie potrafisz odmawiać? Zastanawiasz się jak to zmienić? Pierwszym krokiem do tej zmiany jest ćwiczenie swojej asertywności! Oto 5 prostych kroków, dzięki którym nauczysz się być asertywnym.
Wyznacz granice
Zastanów się, jakiego zachowania nie tolerujesz, czego nie lubisz i nie chcesz robić, jakich rozmów nie chcesz przeprowadzać oraz na jakie tematy nie lubisz rozmawiać. Pierwszym krokiem w budowaniu asertywności jest wyznaczenie granicy, która będzie bronić Twojej osobistej przestrzeni. Zastanów się również, kogo dotyczą te granice. Czy ktoś szczególnie próbuje wpłynąć na Twoje samopoczucie? Czy jakaś konkretna, znajoma osoba, w szczególny sposób naciska na Ciebie w pewnych tematach? Uświadom sobie, o jakich tematach nie chcesz rozmawiać.
Naucz się odmawiać
Drugim krokiem w budowaniu asertywności jest nauka mówienia stanowczego „nie”. Pamiętaj, że nie musisz robić tego, na co nie masz ochoty. Nie musisz także odpowiadać na pytania, które są dla Ciebie zbyt intymne i mocno prywatne. Używaj stanowczych i krótkich odpowiedzi – nie musisz się nikomu tłumaczyć.
Asertywna postawa ciała
Według badań także nasza postawa ciała ma wpływ na zwiększenie asertywności i odwagi. Warto przećwiczyć taką postawę – musisz być wyprostowany, a ręce oprzeć na swoich biodrach. Możesz ćwiczyć postawę przed ważnymi spotkaniami, natomiast w trakcie ważnej rozmowy zachowaj jedynie wyprostowaną sylwetkę – wtedy nie warto trzymać rąk na biodrach. Postawa zgarbiona i napięte ramiona wysyłają do rozmówcy następujące sygnały: „nie jestem pewny tego, co mówię”, a także „nie wierzę w siebie” lub „jestem uległy”. Wtedy łatwiej nami manipulować i nie możemy wykazać się pewnością siebie i asertywnością.
Naucz się przyjmować komplementy
Miłe opinie i komplementy są niezwykle budujące. Dlaczego więc tak ciężko je przyjąć? Ile razy zamiast zwykłego „dziękuję” odpowiadamy przecząco na wyrażoną na nasz temat pozytywną opinię? Zwróć uwagę, gdy ktoś docenia Ciebie i Twoje wysiłki. Doceń pozytywne opinie wypowiedziane na Twój temat. Zapamiętaj je i nie zaprzeczaj im.
Ćwicz pewność siebie
Bycie asertywnym niewątpliwie łączy się z poczuciem własnej wartości. Jak ćwiczyć pewność siebie? Zobacz tutaj: Skąd bierze się niska samoocena? Jak pracować nad pewnością siebie?
Komentarze
Komentarze