Krótkotrwałe podwyższenie temperatury może wywierać terapeutyczny wpływ na nasz organizm. Hydroterapia ciepłą wodą ma szereg zdrowotnych właściwości. Czym jest krótkotrwałe podwyższanie temperatury ciała? Jakie ma dobroczynne działanie na organizm?
Krótkotrwałe podwyższanie temperatury ciała – na czym polega?
Krótkotrwałe podwyższanie temperatury ciała za pomocą wody powinno trwać od 5 do 15 minut, a jego konkretna długość uzależniona jest od indywidualnych preferencji i tolerancji. Zastosowanie ciepła sprawia, że nasze ciało staje się głęboko zrelaksowane, sprawniej przebiegają w nim procesy naprawcze i szybciej powraca do zdrowia. Nie można stosować go jednak dłużej niż 15 minut, ponieważ może spowodować to osłabienie układu krążenia
Skutki działania ciepła na organizm.
Poszerzenie naczyń krwionośnych
Poszerzenie naczyń krwionośnych ułatwia przepływ krwi w ciele. Żywiej płynąca krew wypłukuje materiały odpadowe i oczyszcza organy wewnętrzne. Wszystkie procesy zostają pobudzone i zaczynają przebiegać w bardziej dynamiczny sposób.
Wzmocnienie krążenia
Zwiększenie przepływu krwi w ciele z pewnością poprawia krążenie. Wszystkie organy wewnętrzne zaopatrzone są w krew, której potrzebują do optymalnego funkcjonowania. Narządy wewnętrzne pulsują, skóra nabiera czerwonej barwy, organizm oczyszcza się i przetwarza substancje.
Zwiększa tempo przemiany materii
Gdy narządy i układy wewnętrzne otrzymują optymalną ilość krwi dzięki wzmocnionemu krążeniu, lepiej funkcjonują i realizują swoje funkcje. Przyśpieszeniu ulega proces przemiany materii i zwiększa się szybkość przetwarzania pokarmu.
Przyśpieszenie tętna
Fala gorąca sprawia, że tętno ulega przyśpieszeniu, a serce szybciej pompuje krew. Zdrowe serce nie ma z tym problemu, jednak z przypadku chorób serca, przed zastosowaniem terapii należy skonsultować się z lekarzem.
Poprawne funkcjonowanie układu limfatycznego
Zwiększona temperatura ciała powoduje, że krew jest rozprowadzona po całym ciele, a mikroskopijne ruchy naczyń krwionośnych sprawiają, że poprawia się funkcjonowanie układu limfatycznego, czyli systemu oczyszczania organizmu.
Osłabienie bodźców powodujących bóle mięśniowe
Zastosowanie ciepła powoduje, że cały organizm przechodzi w tryb głębokiej relaksacji i wydłużonego czasu reakcji. Mięśnie stają się rozluźnione, a czas ich reakcji wydłużony, co daje nam tak potrzebną chwilę wytchnienia.
Obniżenie kurczliwości mięśni
Wykonujemy masaż ciała, aby rozgrzać mięśnie przed wykonaniem ciężkiej pracy, a także by zmniejszyć napięcie i usunąć naprężenie. Zastosowanie ciepła pozwala na zwiększenie zakresu ruchów i obniża napięcie.
Zobacz również: Jak wielkie znaczenie ma woda dla organizmu? Podstawowe fakty o wodzie
Komentarze
Komentarze