Site icon Dziecko i Figura

Jak powinna wyglądać KĄPIEL NOWORODKA? Oto garść WAŻNYCH INFORMACJI

Jeśli jesteś rodzicem noworodka z pewnością niejednokrotnie zastanawiałeś się, w jaki sposób powinno się prawidłowo wykonywać kąpiel maluszka. Dzięki poniższym informacjom kąpanie malucha przestanie być tak trudne jak dotychczas. Oto garść cennych porad! Zachęcamy do lektury

PIERWSZA PODSTAWOWA ZASADA – NIGDY NIE ZOSTAWIAJ NOWORODKA SAMEGO W KĄPIELI. W tym czasie może się ono zachłysnąć lub utopić.

Kąpiel noworodka – jak prawidłowo myć maluszka? 

1.Użyj plastikowej wanienki i wlej do niej około kilkunastu centymetrów wody. Sprawdź temperaturę wody, nie może być ona za gorąca.

2.Delikatnie włóż dziecko do kąpieli, delikatnie podtrzymując jedną ręką jego plecy, główkę i kark. Myj dziecko jedną ręką, cały czas używając drugiej do podtrzymania malucha. Chodzi o jego bezpieczeństwo.

3.Namydl lekko myjkę i umyj tułów, rączki i szyjkę dziecka. Następnie umyj boczki, pośladki, plecy i narządy płciowe malucha, delikatnie! W przypadku narządów płciowych dziecka przemywaj je od przodu do tyłu.

4.Zwilż myjkę wodą i zaaplikuj szampon dla niemowląt, następnie myj skórę głowy kolistymi ruchami.

5.Pozwól dziecku nacieszyć się tą chwilą, polewaj je wodą z kubka, aby zapewnić mu ciepło. Nie może być ona za gorąca – jedynie ciepła.

6. Wyjmując dziecko z kąpieli, uważaj na jego główkę.

7. Wysusz dziecko dokładnie, używając do tego delikatnego ręcznika. Delikatnie dociskaj ręcznik, aby uniknąć uszkodzeń skóry.

8. Po osuszeniu skóry, nałóż środek nawilżający lub oliwkę.

9. Ubierz dziecko.

Aby oczyścić skórę dziecka, nie wystarczy użyć wody. Niektóre zanieczyszczenia kryjące się pod pieluszką i ubrankami rozpuszczają się w tłuszczu — nie usuniesz ich wodą. Ich pozostawienie na delikatnej skórze dziecka może zmniejszyć skuteczność bariery chroniącej maluszka przed środowiskiem zewnętrznym. Sama woda może także przesuszyć skórę dziecka. Badania wykazały, że częste korzystanie wyłącznie z wody, szczególnie twardej lub chlorowanej, może być przyczyną utraty wilgoci z komórek skóry, co z kolei powoduje podrażnienia i zaczerwienienia – tłumaczą specjaliści pracujący dla Johnson’s.

Źródło: Johnson’s.

Zobacz też: Lekarz urwał dziecku głowę podczas porodu! NIE PONIESIE KONSEKWENCJI?

Komentarze

Komentarze

Exit mobile version