Nieczęsto zdarza się, aby kobieta była zadowolona ze swojej figury po ciąży. Rozciągnięta skóra, rozstępy… a przede wszystkim nadprogramowe kilogramy i do tego brak kondycji. Jak sobie z tym poradzić? Zobaczmy, co na ten temat mówią specjaliści.
Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, waga kobiet podczas ciąży wzrasta średnio od 7 do 18 kg. Jest to jednak uzależnione od masy ciała kobiety przed ciążą. Jeśli wyjściowe BMI kobiety przed ciążą ma wartość poniżej 19,8, to może ona przytyć w czasie ciąży nawet do 18 kg. Natomiast w przypadku BMI świadczącego o nadwadze, ciężarna nie powinna przytyć w ciąży więcej jak 7 kg. Oczywiście to jest tylko teoria, a w praktyce bywa różnie. Dlatego ważne jest, aby masę naszego ciała podczas ciąży kontrolował dietetyk, który określi, co jest w naszym przypadku normą, a co nie.
Kobiety chciałyby, aby po urodzeniu dziecka ich waga błyskawicznie wróciła do tej sprzed ciąży. Po porodzie waga młodej mamy znacznie spadnie, ponieważ część „ciążowych kilogramów” stanowi dziecko, łożysko i wody płodowe. Niestety, z pozostałymi kilogramami musimy się same uporać. Nie jest to proste, jednak przy odrobinie silnej woli i wytrwałości, osiągniemy nasz cel.
Jak tego dokonać?
Na to pytanie odpowiadają dietetyczki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, mgr Paulina Jamrozik oraz mgr Dominika Wnęk.
Specjalistki zgodnie twierdzą, że najważniejsza jest aktywność fizyczna oraz rozsądne odżywianie się.
Ćwiczenia fizyczne
Skąd brać na to czas przy małym dziecku? Otóż nie trzeba od razu chodzić na siłownię, czy też wykonywać forsownych ćwiczeń. Zresztą osłabiona kondycja po ciąży trochę nas ogranicza. Na początek wystarczą częste spacery z dzieckiem. Można też wykonywać w domu proste ćwiczenia fizyczne, kładąc nacisk na ich regularność, a nie intensywność. Jeśli uda nam się załatwić opiekę dla maluszka, warto także skorzystać ze specjalnych zajęć dla młodych mam, które są organizowane przez kluby fitness. – mówi mgr Dominika Wnęk. W ten sposób odbudujemy naszą kondycję i ładną sylwetkę.
Odżywianie
Przed rozpoczęciem diety należy pamiętać, że w okresie karmienia piersią najważniejsze jest zdrowie dziecka. Nie można stosować drastycznych diet i trzeba zachować dużo rozwagi, aby nie zaszkodzić maluszkowi. Nie wyklucza to jednak skutecznego odchudzania. Mgr Paulina Jamrozik wskazuje, jakie kroki można podjąć aby wrócić do wagi sprzed ciąży:
- Spożywać regularne posiłki o zmniejszonej objętości.
- Nie objadać się i kategorycznie zrezygnować z fast- food’ów.
- Spożywać niskotłuszczowe produkty białkowe (chude sery, jogurty naturalne, ryby i drób).
- Spożywać świeże owoce i warzywa- są niskokaloryczne, a przy tym zawierają błonnik, który ogranicza apetyt.
- Unikać jasnego pieczywa. Zamiast tego można jeść pełnoziarniste pieczywo, które zawiera dużo błonnika.
- Zrezygnować ze słodkich napojów, a zamiast nich pić herbaty owocowe, zioła oraz wodę
Uda się!
Wdrożenie tych kilku prostych zasad pozwoli nam w bezpieczny sposób zrzucić zbędne kilogramy po ciąży. Bez drastycznych diet i forsownych ćwiczeń, a mimo to już po kilku tygodniach zobaczymy zadowalające efekty!
Źródło:
https://www.mp.pl/
Komentarze
Komentarze