Nasze dzieci zwykle zachowują się w domu jak „żywe srebro”. Dlaczego jednak nie tryskają podobną energią w szkole i nie chcą uczęszczać na zajęcia WF-u?
Statystyki alarmują!
Statystyki są niepokojące – coraz więcej uczniów nie chodzi na lekcje WF-u. Dlaczego? Powodów jest wiele, ale niestety, coraz częściej nie są to przyczyny medyczne…
Znaczenie ruchu
Ruch ma ogromny wpływ na rozwój młodego człowieka, a lekcje WF-u to najbardziej oczywisty pretekst do regularnego uprawiania sportu i pozostania aktywnym, a co za tym idzie – również zdrowszym.
Czytaj też: 5 powodów, dla których kobiety powinny ćwiczyć sztuki walki
Co zrobić, jeśli nasza pociecha nie chce ćwiczyć?
1. Spraw, że dziecko będzie kojarzyło ruch z dobrą zabawą
Jeśli nasze dziecko będzie kojarzyło sport z dobrą zabawą, chętniej będzie go uprawiać i wyrobi w sobie zdrowy nawyk.
„Dzieci łakną sportu, wystarczy im go podać w odpowiedniej formie. Warto też poszukać odpowiedniej motywacji dla dziecka i dla siebie, by podjąć wyzwanie zmobilizowania malucha do ruchu. Dzieci, które są aktywne przez ok. 60 minut dziennie, lepiej przyswajają wiedzę, a to szczególnie ważne w roku szkolnym. Można zatem połączyć przyjemne z pożytecznym” – podkreśla mama 4-letniego Grzesia.
2. Szczera rozmowa
Gdy nasze dziecko ma słabe wyniki z WF-u lub w ogóle nie chce ćwiczyć, należy wspólnie poszukać jego ulubionej dyscypliny sportowej. Takiej, którą polubi i dzięki której przełamie swoją niechęć do ruchu…
„Jeśli uczeń poczuje się gorszy, bo nie potrafi przeskoczyć przez kozła, to może szybko zniechęcić się do jakiejkolwiek aktywności. Zwłaszcza, że na WF-ie ćwiczymy w obecności całej klasy. Ważne, by dziecko rozumiało, że poszczególne ruchy oraz kompetencje sportowe można wytrenować i poprawić. Dobrym przykładem są sportowi idole, którzy nie od razu zostawali najlepsi i osiągali sukcesy. Jest wiele przykładów, że to nie ci najbardziej utalentowani, ale pracowici i wytrwali zostają lepszymi sportowcami. Dzieci często porównują się z rówieśnikami. Dlatego ważne, żeby mieć ulubioną dyscyplinę, w której się jest pewnym i która sprawia przyjemność” – wyjaśnia psycholog dziecięca Magdalena Chorzewska.
3. Daj mu dobry przykład
Warto pamiętać, że rodzic jest dla dziecka przykładem, więc też nie powinien zapominać o ruchu.
„Stosunek dzieci do lekcji wychowania fizycznego zależy od ich otoczenia. Rodzice powinni wychodzić z inicjatywą, dawać pozytywny bodziec. Jeżeli chcemy, żeby nasze dziecko było aktywne, to sami powinniśmy tacy być. Zaproponujmy naszym pociechom grę w piłkę czy przejażdżkę rowerową, a dziecko to doceni i potraktuje jako doskonałą rozrywkę. To będzie też czas poświęcony tylko dla niego. Dzięki temu aktywność będzie mu się pozytywnie kojarzyć” – radzi Monika Pyrek.
Czytaj też: 5 oznak, że twoje dziecko jest gotowe na zwierzaka
Źródło: Akcja „Rusz się z Kubusiem”
Zdjęcia: Unsplash
Komentarze
Komentarze