Zrozumiała mowa – tuż obok komunikacji niewerbalnej – jest głównym sposobem porozumiewania się z otoczeniem. Nic więc dziwnego, że każdemu rodzicowi tak zależy, aby jego dziecko wcześnie zaczęło mówić. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy ma ono zacząć uczęszczać do przedszkola, jednak zupełnie nie wykazuje chęci do rozmowy? Przeczytaj poniższe rady.
Dziecko zaczyna wypowiadać pierwsze świadome słowa w okolicach 1. roku życia. Z wychowania przedszkolnego korzystają dzieci w wieku 3-6 lat, powinny więc sprawnie posługiwać się mową. Jeśli tak się nie dzieje, udaj się do logopedy. Być może Twoje dziecko zmaga się z problemami takimi jak afazja, jąkanie czy mutyzm, co wymaga profesjonalnego podejścia. Wykorzystaj jednak również poniższe, domowe metody.
1. Stale rozmawiaj z dzieckiem
Nawet jeśli przedszkolak rzadko wdaje się w dłuższe rozmowy i odpowiada pojedynczymi słowami, nie rezygnuj z mówienia do niego. Posługuj się zarówno prostymi, krótkimi zdaniami, jak i tymi dłuższymi. W pewnym momencie maluch zacznie Cię naśladować lub podświadomie weźmie udział w krótkiej rozmowie. Opowiadaj, co robisz, jakie macie wspólne plany na popołudnie, chwal dziecko za zdolności plastyczne.
2. Nie wymuszaj rozmowy i nie denerwuj się
Jeśli mimo Twoich prób podjęcia rozmowy dziecko nie bierze w niej czynnego udziału, nie denerwuj się. Ono szybko to wyczuje i jeszcze bardziej zamknie się w sobie. Przeciwwskazane jest podnoszenie głosu, wytykanie dziecku milczenia oraz karanie go za nie. Przykładowo jeśli przedszkolak nie odpowiada na pytanie, w co chce się pobawić, zaproponuj kilka ciekawych zabaw i obserwuj reakcję.
3. Rozwijaj wypowiedzi dziecka
Niekiedy dzieci mają tendencję do odpowiadania pojedynczymi słowami lub bardzo krótkimi zdaniami. W takich sytuacjach zacznij rozwijać ich wypowiedzi. Maluch powiedział, że podoba mu się zaobserwowane zwierzątko? Opowiedz coś o nim, wymyśl zabawę w naśladowanie jego odgłosu, zadawaj proste pytania o inne ulubione zwierzęta. Pamiętaj, że nawet jeśli dziecko mało mówi, zawsze Cię słucha.
4. Baw się z dzieckiem wykorzystując słowa
Istnieje wiele sposobów na spędzanie wolnego czasu, w których możesz wykorzystać mowę. Począwszy od podstawowych, takich jak czytanie bajki na dobranoc i opisywanie wspólnie z dzieckiem obrazków w książeczce, kończąc na bardziej zaawansowanych grach multimedialnych i zabawkach edukacyjnych. Wybór jest ogromny, dzięki czemu z łatwością wybierzesz kilka opcji adekwatnych do wieku Twojego dziecka.
5. Zadbaj o dobrą atmosferę w domu
W przypadku niektórych dzieci unikanie rozmowy jest naturalną reakcją obronną na stres. Taką sytuacją stresową może być np. rozwód rodziców, częste kłótnie w domu, a nawet wytykanie przez inne dzieci w przedszkolu. Jeśli podejrzewasz takie przyczyny milczenia swojego dziecka, porozmawiaj z przedszkolankami oraz zadbaj o atmosferę w domu, kłócąc się z partnerem wyłącznie na osobności. Twoje dziecko zawsze musi czuć się akceptowane i kochane.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Komentarze
Komentarze