Obniżony nastrój, nadużywanie mediów cyfrowych a także gorsze relacje z kolegami i nauczycielami. To skutki uboczne zdalnego nauczania. Naukowcy z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego i z Fundacji Dbam o Mój Zasięg zbadali zjawisko , które towarzyszy nam już od wielu miesięcy.
Nauczycielom brakuje kontaktu z uczniami
Aż 65, 3 proc. nauczycieli twierdzi ,że czuje się psychicznie o wiele gorzej lub trochę gorzej w porównaniu do czasu przed zamknięciem szkół. Większość z nich źle cz uje się też fizycznie. Nauczyciele czują zdenerwowanie i brak energii. Podobne odczucia towarzyszą rodzicom , którzy narzekają na zdrowie psychiczne i fizyczne. Skarży się na to aż 45 proc. badanych.
Niektórzy uczniowie widzą plusy zdalnego nauczania
Inaczej sytuacja wygląda wśród uczniów. Nie skarżą się na pogorszenie zdrowia psychicznego czy fizycznego. 17,2 proc z młodych ludzi zauważa u siebie lepszą kondycję i więcej energii w porównaniu do czasu, gdzie musieli chodzić do szkoły i uczestniczyć stacjonarnie w lekcjach.
Smutek towarzyszy zdalnym lekcjom
Jednocześnie niemal 30 proc. badanej młodzieży narzeka na smutek, samotność i przygnębienie, które wynika z braku bezpośredniego kontaktu z kolegami. Kontakt online nie jest w stanie zastąpić osobistej rozmowy i spotkania z klasą.
Przeładowani informacjami
Uczniowie skarżą się na zmęczenie i przeładowanie informacjami. Dostrzegają niechęć do korzystania z urządzeń cyfrowych , bez których żadna lekcja nie może się odbyć. Zarówno młodzież jak i nauczyciele podkreślają,że codziennie zmuszeni są do spędzania co najmniej sześciu godzin dziennie przed komputerem. Do tego dochodzą weekendy. Blisko 90 proc. nauczycieli deklarowało, że są właściwie non-stop dostępni online dla swoich uczniów. To prowadzi do zmęczenia i frustracji.
Przed pandemią było lepiej
Uczniowie podkreślają ,że ich relacje rówieśnicze wyglądały o wiele lepiej, gdy nie korzystali z nauki zdalnej. Sprawniej porozumiewali się też z wychowawcami. W badaniu wzięło udział 3 tys. uczniów z całej Polski.
zdjęcie: pixabay.com
Komentarze
Komentarze