Wizyta u ginekologa dla wielu kobiet jest czymś nieprzyjemnym i krępującym. Powinniśmy jednak wziąć pod uwagę, że wizyta u ginekologa powinna być tak samo rutynowa jak kontrola u stomatologa czy lekarza pierwszego kontaktu. Jak się przygotować do wizyty u specjalisty? Ginekolog dr Tomasz Basta odpowiada na krępujące pytania pacjentek.
Lepiej wybrać kobietę ginekologa czy mężczyznę ginekologa? Czy płeć ma tu znaczenie?
Dr Tomasz Basta: Z mojego punktu widzenia nie ma to żadnego znaczenia. Lepiej niż płcią jest się kierować wykształceniem, doświadczeniem i opinią o ginekologu. Oczywiście wiem, że kobiety mają z różnych przyczyn np. obyczajowych czy religijnych, różne obiekcje, aby przyjść do mężczyzny ginekologa, ale uważam, że warto przełamać ten strach i nie brać płci pod uwagę.
Czy przed wizytą u ginekologa trzeba wydepilować miejsca intymne? Co zrobić, jeśli się o tym zapomni lub wizyta będzie nieplanowana? Jak wiele kobiet goli te miejsca przed odwiedzeniem ginekologa?
Dr Tomasz Basta: Kobieta przed zwykłą wizytą u ginekologa nie musi obowiązkowo się depilować. To, czego mógłby życzyć sobie chyba każdy ginekolog, to to, aby pacjentka przychodziła na taką wizytę z utrzymaną higieną intymną. Czyli, żeby przyszła w czystej bieliźnie, aby się tego samego dnia umyła. Natomiast jej fryzura w miejscu intymnym nie powinna utrudniać badania czy zakładania wziernika.
Trzeba jednak wiedzieć, że obowiązkowo należy się wydepilować do wszystkich zabiegów ginekologicznych.
Jak opanować wstyd przed rozebraniem się w gabinecie?
Dr Tomasz Basta: Ten wstyd powinien zostać częściowo przełamany przez samego lekarza. Powinien być on wyrozumiały i nie krępować pacjentki swoimi słowami. Wystarczy już, że musi oglądać jej miejsca intymne. Pacjentki natomiast powinny sobie zdawać sprawę, że wizyta u ginekologa jest czysto medyczna i lekarz nie podchodzi do swojej pacjentki prywatnie, jak do kobiety, tylko jak do przypadku medycznego. I tak naprawdę nie ma tu różnicy, czy wizyta jest u ginekologa, laryngologa czy chirurga. Nasze podejście jest dokładnie takie samo.
Czy powinniśmy oglądać swoje własne miejsca intymne?
Dr Tomasz Basta: Każda kobieta obowiązkowo powinna znać naturalny wygląd swoich miejsc intymnych, ich wrażliwość na dotyk, zasady działania i funkcjonowania narządów rodnych. Tylko wtedy może wyłapać niepokojące objawy, zauważyć, że coś się zmieniło i że może to mieć negatywny związek z jej zdrowiem intymnym. Taka znajomość swoich miejsc intymnych powoduje, że pacjentka jest też w stanie lepiej dopełnić procedury terapeutycznej związanej ze stosowaniem żelów czy globulek dopochwowych.
Jednak najważniejszym aspektem tego właśnie oglądania czy poznania swoich miejsc intymnych jest seksualność kobiety. Kobiety, które się nie oglądają, nie dotykają, które nie znają funkcji swoich narządów, mają najwięcej zaburzeń związanych z orgazmem.
Zobacz też: 8-LETNI pacjent miał TYLKO JEDNĄ PROŚBĘ. TO co zrobił LEKARZ jest NIESAMOWITE!
Źródło: polki.pl
Komentarze
Komentarze