Infekcje, na które wszyscy zapadamy w sezonie jesienno-zimowym, zwykle leczy się kilkoma podstawowymi preparatami. Jednak wiele z nich, tak lekarstw jak i ziół, jest przeciwwskazanych dla kobiet w ciąży. A zatem – czym się leczyć? Oto kilka podpowiedzi farmaceutki:
Czym leczyć katar w ciąży
Oczyszczać nos przy pomocy wody morskiej lub zestawu do płukania zatok, a także stosować inhalacje z solą fizjologiczną. Niewskazane są produkty z pseudoefedryną.
Czym leczyć kaszel w ciąży
Za bezpieczny w ciąży uważa się syrop z babki lancetowatej i prawoślazowy. Łagodzą one chrypkę, kaszel i stan zapalny, jednak należy zwracać uwagę na ich skład i unikać tych z etanolem. Można też sięgnąć po syrop homeopatyczny na kaszel suchy i mokry, jak również po taki na bazie wyciągu z czosnku, koncentratu z malin i czarnej porzeczki, z cynkiem, porostem islandzkim oraz witaminą C. Niewskazane są produkty z kodeiną i dekstrometorfanem.
Czym leczyć ból gardła
Skuteczne i bezpieczne są tabletki do ssania na bazie propolisu, miodu, z witaminą C, naturalnymi wyciągami np. z malin, dzikiej róży, z ekstraktem miętowym lub eukaliptusowym, z porostem islandzkim lub z laktoferyną. Za zgodą lekarza można stosować tabletki do ssania lub aerozol z benzydaminą. Unikajmy preparatów z cukrem, sztucznymi słodzikami, szałwią, tymiankiem i podbiałem.
Czym leczyć gorączkę
Głównie paracetamolem, bezpiecznym w każdym trymestrze. Przeciwwskazane w ciąży zaliczamy są metamizol sodowy i kwas acetylosalicylowy.
Domowe sposoby
- płukanie gardła wodą z solą kuchenną i gliceryną (zwiększa lepkość roztworu i poprawi jego skuteczność)
- płukanie gardła herbatą w szałwi (nie można jej pić!)
- częste picie ciepłych napojów (woda z sokiem malinowym, woda z cytryną, miodem, i imbirem)
- domowy syrop z cebuli.
Więcej na stronie http://euceryna.pl.
DS
Komentarze
Komentarze