Lęk jest powszechną chorobą dotykającą miliony ludzi na całym świecie. Objawy tego stanu mogą być różne, a niektóre osoby doświadczają ich tylko od czasu do czasu. Jednak jeśli ktoś doświadcza objawów lękowych przez 6 miesięcy lub dłużej, może cierpieć na zespół lęku uogólnionego, inaczej zaburzenie lękowe uogólnione (ang. generalized anxiety disorder, GAD).
Jakie są objawy zespołu lęku uogólnionego?
Objawy GAD obejmują objawy psychiczne i fizyczne, takie jak:
- strach
- napięcie
- nadmierne zaniepokojenie codziennymi wydarzeniami i problemami
- drażliwość
- trudności z koncentracją
- problemy z relacjami społecznymi i zawodowymi
- kołatanie serca, podwyższone tętno
- napięcie mięśni
- ucisk w klatce piersiowej
Leczenie zaburzeń lękowych
Lekarze często leczą GAD za pomocą kombinacji terapii, w tym terapii mówionych, takich jak terapia poznawczo-behawioralna (CBT), wraz z lekami. Czasami jednak te konwencjonalne metody leczenia nie działają. Na szczęście, niektóre badania sugerują, że prawidłowe odżywianie może pomóc złagodzić objawy lękowe u ludzi.
Oto 6 pokarmów, które mogą pomóc ci zmniejszyć niepokój!
1. Orzechy brazylijskie
Orzechy brazylijskie są bogate w selen. Selen może poprawić nasz nastrój poprzez zmniejszenie stanu zapalnego , który często występuje na podwyższonym poziomie, gdy ktoś ma zaburzenia nastroju, takie jak lęk. Selen jest również przeciwutleniaczem, który pomaga zapobiegać uszkodzeniom komórek. Ponadto, ma działanie przeciwrakotwórcze.
2. Tłuste ryby
Tłuste ryby, takie jak łosoś, makrela, sardynki, pstrągi i śledzie, są bogate w kwasy omega-3 . Omega-3 to kwas tłuszczowy, który ma silny związek z funkcjami poznawczymi i zdrowiem psychicznym. Jednak ostatnie badania wykazały, że jeśli dana osoba spożywa zbyt dużo innego kwasu tłuszczowego, zwanego omega-6, a za mało omega-3, może mieć zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń nastroju, takich jak lęk.
3. Witamina D
Naukowcy coraz częściej łączą niedobór witaminy D z zaburzeniami nastroju, takimi jak depresja i lęk. Witamina D może również poprawić objawy choroby afektywnej sezonowej (ang. seasonal affective disorder – SAD) w okresie zimowym.
Przeczytaj też: Złapała cię JESIENNA CHANDRA? Oto JEDZENIE, które poprawia NASTRÓJ! (i nie chodzi tu o czekoladę)
4. Jajka
Żółtka jaj są kolejnym doskonałym źródłem witaminy D. Jajka są również doskonałym źródłem białka. Jest to kompletne białko, co oznacza, że zawiera ono wszystkie niezbędne aminokwasy, których nasz organizm potrzebuje do prawidłowego wzrostu i rozwoju.
Jajka zawierają również tryptofan, który jest aminokwasem, który pomaga w tworzeniu serotoniny. Serotonina jest chemicznym neuroprzekaźnikiem, który pomaga regulować nastrój, sen, pamięć i zachowanie. Uważa się też, że serotonina poprawia funkcję mózgu i łagodzi niepokój.
5. Ciemna czekolada
Eksperci od dawna podejrzewają, że ciemna czekolada może pomóc zmniejszyć stres i niepokój. Czekolada ma wysoką zawartość tryptofanu, który organizm wykorzystuje do przekształcania się w neuroprzekaźniki poprawiające nastrój, takie jak serotonina w mózgu. Ciemna czekolada jest też dobrym źródłem magnezu, który może zmniejszyć objawy depresji.
6. Kurkuma
Kurkuma to przyprawa powszechnie stosowana w kuchni indyjskiej i południowo-wschodniej Azji. Aktywny składnik kurkumy nazywa się kurkuminą. Kurkumina może pomóc zmniejszyć lęk poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego, które często nasilają się u osób doświadczających zaburzeń nastroju, takich jak lęk i depresja.
Źródło: Medicalnewstoday
Zdjęcie: Pixabay
Komentarze
Komentarze