Naturalna antykoncepcja w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z powszechnie nam znaną antykoncepcją. Tym terminem określa się bowiem praktykę odpowiedzialnego rodzicielstwa. Nie ingeruje ona w żaden sposób w naturalny rytm płodności i nie stanowi przeszkody dla poczęcia nowego życia. Tak więc jest ona metodą naturalnego planowania rodziny. A jakie są jej metody? Oto one:
- Metoda termiczna– polega ona na codziennym mierzeniu temperatury ciała, najlepiej o jednej porze- wtedy wyniki będą najbardziej precyzyjne. Pomiaru zazwyczaj dokonuje się pod językiem lub w pochwie. Podczas dni płodnych temperatura ciała kobiety wzrasta, przez co można określić kiedy ryzyko zajścia w ciążę jest niskie a kiedy wysokie. Według wskaźnika Pearla- wskaźnika określającego skuteczność danej metody antykoncepcyjnej, skuteczność tej metody jest dość niska;
- Metoda Rötzera– zwana także metodą objawowo- termiczną polega na analizie kilku procesów zachodzących w organizmie kobiety podczas całego cyklu, dlatego uważana jest za najbardziej skuteczną metodę antykoncepcji naturalnej. Polega ona na pomiarze temperatury ciała, obserwacji wydzieliny z pochwy oraz stanu szyjki macicy oraz dolegliwości towarzyszących kolejnym etapom cyklu, takich jak bóle podbrzusza, piersi czy złe samopoczucie. Dopiero wnikliwa analiza tych wszystkich czynników, pozwala określić dni płodne.
- Kalendarzyk małżeński– najstarsza metoda antykoncepcji i najbardziej rozpowszechniona. Dni płodne ustalane są na podstawie jedynie długości trwania cyklu. A w przypadku nieregularnych miesiączek czy chociażby infekcji i przesunięcia się całego cyklu nie trudno o pomyłkę w wyznaczeniu dni płodnych;
- Metoda Billingsów– jedynym wskaźnikiem tej metody jest wydzielina z pochwy, której konsystencja na różnych etapach cyklu zmienia się: w okresie niepłodnym jest gęsta i kleista, zaś w okresie płodnym jest przezroczysta, rzadka, śliska i jest jest jej zdecydowanie więcej. Wiarygodność tej metody zależy od doświadczenia w analizowaniu opisanego czynnika.
Tak więc naturalna antykoncepcja nie odnosi się jedynie do sfery naszego życia seksualnego z partnerem ale jest wyrazem całościowego spojrzenia na płodność i odpowiedzialne planowanie rodziny.
źródło: mjakmama24.pl
zdjęcia: pixabay.com
KB
Komentarze
Komentarze