Ta czynność jest zdrowa zarówno dla matki jak i dla dziecka.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by przez pierwsze 6 miesięcy życia karmić dziecko wyłącznie piersią. Gdy maluch skończy pół roku, należy kontynuować karmienie, najlepiej do końca drugiego roku życia, wprowadzając pokarmy uzupełniające. Należą do nich: m.in. warzywa, owoce, kasze.
Żaden zastępczy pokarm nie jest w stanie zapewnić dziecku dokładnie tych samych składników. W mleku matki znajdują się przeciwciała, które chronią malucha przed infekcjami i kształtują jego odporność.
Badania uczonych z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie dowiodły, że funkcje poznawcze rozwijają się szybciej u dzieci karmione wyłącznie piersią niż u tych dokarmianych w inny sposób.
ZOBACZ TEŻ:W tym miejscu rodzą się ZDEFORMOWANE NOWORODKI! Sprawę bada Ministerstwo Zdrowia
Ponadto według specjalistów karmienie piersią przyśpiesza u matki proces obkurczania się macicy do pierwotnych rozmiarów. Co ciekawsze w przypadku karmienia piersią zmniejsza się aż o 28% ryzyko zachorowania na raka jajników i raka piersi (niektóre badania sugerują nawet redukcję o 64% w przypadku niektórych nowotworów).
Źródło:womenhealth/pixabay
Komentarze
Komentarze