Co dzieje się z twoim ciałem, kiedy nie ćwiczysz? Fatalne konsekwencje!

Zdaniem ekspertów, każdy z nas powinien ćwiczyć przez co najmniej 40 minut dziennie. Jak się kończy brak aktywności fizycznej? Niestety…

Wszyscy wiemy, że prawidłowe odżywianie i ćwiczenia są niezwykle istotne dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Eksperci podkreślają, że każdy z nas powinien ćwiczyć przez co najmniej 40 minut każdego dnia. Mimo wielu korzyści, jakie niesie aktywność fizyczna, wiele osób nie ma ochoty ćwiczyć, przez co z czasem zaczyna podupadać na zdrowiu. Ale czy zastanawiałaś się kiedyś, co tak naprawdę dzieje się z twoim ciałem, kiedy nie ćwiczysz?

„Regularne ćwiczenia chronią nas przed wieloma chorobami. Porzucenie ćwiczeń może prowadzić do wysokiego ryzyka utraty masy mięśniowej, utraty wytrzymałości, przyrostu masy ciała, depresji, podwyższenia poziomu cukru we krwi, a także bezsenności oraz kruchości kości. Można również zaobserwować gwałtowny wzrost ciśnienia krwi i poziomu glukozy we krwi – co może prowadzić do nadciśnienia i powikłań u osób z cukrzycą” – twierdzą naukowcy.

Czytaj też: Chcesz zachować zdrowie? Pozbądź się TYCH nawyków!

Ponadto, mięśnie ulegają osłabieniu, a stawy sztywnieją. Ale to nie koniec, ponieważ eksperci twierdzą, że gdy dana osoba przestaje ćwiczyć, jej ciało już w ciągu trzech tygodni zaczyna tracić masę mięśniową i siłę. Następnie następuje wzrost zawartości tłuszczu w organizmie i przyrost masy ciała. Gdy siedzisz przez większą część dnia, gęstość kości spada szybciej. Wzrasta też ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi.

Kiedy najlepiej ćwiczyć w okresie zimowym?

„Ponieważ poziomy zanieczyszczenia są szczególnie wysokie zimą, o tej porze roku należy ćwiczyć w pomieszczeniu. Ale jeśli wolimy spędzać czas na świeżym powietrzu, nie powinien to być wczesny poranek ani wieczór” – radzą eksperci.

Źródło: Indianexpress.com

Zdjęcia: Unsplash

Komentarze

Komentarze