Można łatwo stwierdzić czy podjęta przez kogoś decyzja była przemyślana czy podjęta spontanicznie. Wystarczy spojrzeć mu w oczy, by przekonać się, jak podejmuje decyzje.
Badania opublikowane w czasopiśmie naukowym „PLOS Computational Biology” wskazują na zależność miedzy wielkością źrenicy, a sposobem podejmowania decyzji.
Badanie przeprowadzone na grupie ponad 25 osób zbierało dane dotyczące ich stanu psychicznego i emocjonalnego. Najbardziej jednak interesowało naukowców, jak podejmowane są decyzje. Czy osoba waha się naprzemiennie skłaniając się ku kolejnym opcjom. Od początku wybiera instynktownie i trzyma się tej opcji, czy też jej decyzje są przemyślane i dokładnie przeanalizowane.
Okazuje się, że osoby, które podczas badania miały zwężone źrenice podejmowały trafniejsze decyzje. Rozmiar źrenic był mierzony przed każdym pytaniem i monitorowany w trakcie odpowiedzi badanego. Umożliwiło to potwierdzenie zależności między wielkością źrenicy, a dokładnością w odpowiedzi. Niektóre odpowiedzi mogły być podobne do prawidłowych, ale zawierać jakieś przekłamanie.
Osoby z szerszymi źrenicami częściej popełniały błędy właśnie z tego powodu. Może to wskazywać na związek miedzy stanem czujności i skupienia, jakiemu towarzyszy zawężenie się źrenic. Precyzja podejmowanych decyzji, czyli unikanie podobnych, ale błędnych odpowiedzi, jest ważna i coraz istotniejsza w naszym życiu.
Wraz z coraz szybszym przepływem informacji coraz częściej zdarza się, że w ciągu kilku chwil trzeba podjąć ważną decyzję.
Czytaj też: Który kolor najbardziej pobudza naszą kreatywność? Odpowiedź was zaskoczy!
Źródło: „PLOS Computational Biology”
Zdjęcia: Unsplash
Komentarze
Komentarze