Potas odpowiada za szereg ważnych funkcji, między innymi za utrzymanie równowagi wody w organizmie i prawidłowego ciśnienia we krwi. Niedobór potasu, czyli hipokaliemia, może grozić niebezpiecznymi schorzeniami. Warto wiedzieć, że potas to jeden z najważniejszych składników mineralnych w organizmie. Jakie są objawy hipokaliemii? Skąd wynika ten niedobór?
Dlaczego potas jest ważny?
Potas pełni bardzo ważną funkcje w organizmie – odpowiada za równowagę wody w organizmie. Dodatkowo pomaga zapewnić prawidłową pracę mięśnia sercowego, utrzymuje prawidłowe ciśnienie we krwi, jego obecność konieczna jest do zapewnienia równowagi kwasowo-zasadowej, a także bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych.
Objawy hipokaliemii
Wskutek hipokaliemii organizm nie funkcjonuje prawidłowo, co najczęściej objawia się następującymi dolegliwościami:
- mrowienie mięśni,
- drętwienie mięśni,
- skurcze i bóle mięśni,
- zaburzenia rytmu serca,
- nerwowość i nadpobudliwość,
- nadciśnienie,
- obrzęk kończyn górnych i dolnych.
Przyczyny
Niedobór potasu występuje w różnych sytuacjach, na przykład może wynikać z nadużywania leków przeczyszczających, moczopędnych, w przypadkach biegunki infekcyjnej i wymiotów. Hipokaliemia może pojawić się także przez nadużywanie alkoholu, zaburzenia odżywiania lub przy schorzeniach związanych z nerkami.
Co może powodować obniżony poziom potasu?
Nieprawidłowy poziom potasu w organizmie może być przyczyną zaburzeń układu krążenia i zaburzenia pracy mięśni. Jego niedobór zwiększa ryzyko nadciśnienia. By zapewnić odpowiedni poziom potasu w organizmie, warto wprowadzić do codziennej diety produkty takie jak: banany, pomidory, soję, kakao, morele, pistacje, figi, rodzynki, daktyle, śliwki, otręby pszenne, pestki dyni, orzechy laskowe, gorzką czekoladę lub awokado.
Zobacz również: Awitaminoza, czyli niedobór witamin. Jakie są przyczyny i objawy?
Komentarze
Komentarze