Site icon Dziecko i Figura

Niesamowite! Egipska mumia i starożytne skarby „w niemal idealnym stanie” odkryte w 3500-letnich grobowcach

Ustalenia sięgają XVIII dynastii, a eksperci nazywają je „odkryciem roku”!

Egipskie  Ministerstwo Stanu ds Starożytności ogłosiło w sobotę o odkryciu dwóch starożytnych grobowców w nekropolii Draa Abou Naga, w pobliżu miasta Nilu w Luksorze.

Mieszkańcy prywatnych grobowców są jeszcze nieznani, ale wierzyli w posługę datowaną na XVIII dynastię (od 1550 r pne do 1292 r pne). To najnowsze odkrycie, w serii wykopalisk w Draa Abou Naga i ogólnie w Egipcie, po tym jak minister Khaled Alnani ogłosił na początku 2017 roku, że będzie to „rok odkryć”.

Oba grobowce, odpowiednio siedmio- i dziesięciometrowe, zawierały wiele artefaktów, w tym 40 stożków pogrzebowych, 36 posągów Usahbti i sprzętów pogrzebowych, z których niektóre były pozłacane.

Szczególnie interesująca jest duża pomalowana ściana, która przetrwała prawie nietknięta. „To naprawdę piękne”, powiedział słynny egiptolog Zahi Hawass, „i typowa XVIII dynastia. Wygląda tak, jakby został namalowany wczoraj. Moim zdaniem może to być najlepiej zachowana malowana ściana odkryta w Draa Abou Naga w ciągu ostatnich 100 lat. ”

Odkryto także liczne mumie, szkielety i dużą pomalowaną figurę kobiety imieniem Isis Nefret – uważanej za matkę okupanta – w postaci pradawnego egipskiego boga życia po śmierci, Ozyrysa. „Jest prawie w idealnym stanie” – powiedział Alnani.

Mostafa Waziry, który prowadzi wykopaliska, powiedział, że wierzy, że znalezisko jest związane z tym, które ogłoszono trzy miesiące temu. Niecałe 100 metrów od miejsca jego drużyna odkryła kolejny ważny grobowiec, który pan Hawass określił wówczas jako „odkrycie roku”. Zawierał złotnika Amenemhata, który żył 3500 lat temu, wraz z mnóstwem innych mumii i artefaktów.

W związku z walką turystyczną od czasu rewolucji w 2011 r. i po niedawnych zamachach terrorystycznych, Alnani próbuje wykorzystać „potęgę egipskich pomników”, aby przywrócić pozytywny obraz kraju w prasie. W tym roku odbyło się wiele ważnych konferencji prasowych, które zawierały informacje o imponujących odkryciach. W efekcie doprowadziło to do podejrzeń ministerstwa o wypuszczenie znalezisk, aby uzyskać maksymalny efekt i ściągnąć turystów. Urzędnicy ministerstwa oczywiście temu zaprzeczają.

Ale według pana Waziriego są jeszcze inne projekty. Utrzymuje, że wkrótce odkryją nowy grobowiec w Draa Abou Naga „w ciągu kilku tygodni”. „To, co widzisz na ziemi, to nie więcej niż 40 procent starożytnego Egiptu” – powiedział. „Jeśli zaczniesz kopać w dowolnym miejscu, znajdziesz dużo.”

DB

Żródło: independent.com

Foto: AFP / Getty

Komentarze

Komentarze

Exit mobile version