Granie na instrumencie może przynieść ogromne korzyści naszym dzieciom…
Zalety gry na instrumencie
W nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie naukowym „Journal of American Academy of Child & Adolescent Psychiatry” zespół psychiatrii dziecięcej odkrył, że nauka gry na instrumencie muzycznym, może pomóc dzieciom zmniejszyć uczucie lęku, uzyskać większą kontrolę nad emocjami i bardziej skupić się na uwadze. Autorzy opisują to badanie jako „największe badanie dotyczące związku między graniem na instrumencie muzycznym a rozwojem dziecięcego mózgu”.
Badania
Celem badania była ocena wszelkich powiązań, które mogą istnieć między graniem na instrumencie muzycznym a pogrubieniem kory mózgu. Gdy dzieci dorastają, zewnętrzna warstwa mózgu (kora mózgowa) zmienia swoją grubość. Zespół wykorzystał dane z obrazowania rezonansem magnetycznym (MRI). Profesor psychiatrii James Hudziak i jego współpracownicy postanowili zbadać, czy pozytywna stymulacja w postaci treningu muzycznego, może wpłynąć na pogrubienie kory. Badacze przeanalizowali ogółem 232 dzieci w wieku 6-18 lat. Każdy uczestnik przeszedł skanowanie MRI i testy behawioralne. Oprócz danych z tych skanów mózgu, badacze mieli dostęp do IQ uczestników i danych dotyczących treningu muzycznego.
Wyniki
Naukowcy zaobserwowali szereg zmian związanych ze szkoleniem muzycznym w różnych obszarach mózgu. Zgodnie z przewidywaniami obszary ruchowe zostały zmienione, ponieważ gra na instrumencie wymaga kontroli i koordynacji ruchu.
Trening muzyczny wiązał się również z pogrubieniem kory w obszarach mózgu związanych z funkcjonowaniem wykonawczym, kontrolą hamowania i przetwarzaniem emocji. Należą do nich „pamięć robocza, kontrola uwagi, a także organizacja i planowanie przyszłości”.
Zespół nie zaobserwował jednak związku między grubością kory a liczbą lat spędzonych na grze na instrumencie muzycznym.
Czytaj też: To doskonała TERAPIA dla MÓZGU! Sprawdź, co wpływa na złagodzenie ADHD u dziecka
Źródło: Medicalnewstoday.com
Zdjęcia: Pixabay
Komentarze
Komentarze