Każda mama po porodzie czeka na informację od lekarza, ile punktów w skali APGAR otrzymało jej dziecko. Jest to ocena stanu zdrowia noworodka w 1., 5. i 15. lub w 1., 3., 5. i 10. minucie życia. Dziecko poddawane jest pięciu testom, za które otrzymuje punktację od 0 do 2. W tej skali oceniane są czynności serca, oddychanie, napięcie mięśni, reakcja na bodźce i barwa skóry. Suma wszystkich punktów określa stan zdrowia naszego świeżo upieczonego dziecka:
- 8-10 punktów- dziecko jest w pełni zdrowe;
- 5-7 punktów- stan średni, zazwyczaj potrzebne jest tu udrożnienie dróg oddechowych czy podanie tlenu);
- 0-4 punktów- tzw. zamartwica- stan ciężki wymagający szybkiej opieki medycznej.
O zamartwicy świadczy niewydolność oddechowa u dziecka, zasinienia, niskie tętno- poniżej 100 uderzeń serca; słaba lub brak reakcji na bodźce, wiotkość ciała. W takich sytuacjach wymagana jest opieka neurologiczna, która na bieżąco będzie kontrolowała stan noworodka. Niedotlenienie mózgu może nieść za sobą różne konsekwencje, ale dobra opieka lub ewentualna rehabilitacja mogą poprawić zdrowie dziecka.
Należy pamiętać, że mózg dziecka ma niesamowite zdolności kompensacyjne, które naprawiają skutki niedotlenienia. Więc fakt, że dziecko urodziło się z zespołem zamartwicy nie świadczy, że będzie rozwijało się nieprawidłowo. Duża część dzieci po pewnym czasie nie wykazuje żadnych nieprawidłowości rozwojowych, a dzieciaki cieszą się dobrym zdrowiem
źródło: interia.pl
zdjęcie: pixabay.com
KB
Komentarze
Komentarze